Jak zdrowo się odżywiać?

Jak zdrowo się odżywiać?

Odlotowe fakty, dzięki którym dieta dla nastolatków stanie się ciekawą zabawą.


Dobrze słyszałaś - diety niskotłuszczowe oraz bogate w błonnik - obejmujące owoce, warzywa i produkty zbożowe - utrzymują organizm w dobrej kondycji fizycznej i umysłowej! Ale nie zawsze stosowanie zdrowej diety jest możliwe, gdy większość czasu poświęcamy na szkołę, prace domowe i zajęcia pozaszkolne. Spróbujmy więc zmienić komponowanie diety w fajną zabawę, w czym pomoże nam znajomość kilku faktów na temat owoców, warzyw, a nawet czekolady (Cii, nie mów o tym mamie - bawienie się jedzeniem nie zawsze jest złe, zwłaszcza gdy dzięki niemu codzienna dieta staje się przyjemniejsza).


15 zabawnych faktów dotyczących jedzenia

 1. Pomidory i ogórki to owoce.
 2. Ciecierzyca to inaczej cieciorka. Kabaczek to to samo co cukinia. Orzeszki ziemne to po prostu fistaszki.
 3. Jedna szklanka soku z żurawiny dziennie pomoże zapobiegać infekcjom układu moczowego.
 4. Sok z winogron zawiera silne antyoksydanty zwane flawonoidami, które zwalczają ryzyko powstawania zakrzepów żylnych, prowadzących do zawału serca.
 5. Wśród indyków gulgoczą wyłącznie samce. Samice natomiast mlaszczą.
 6. Kolba kukurydzy ma zawsze parzystą liczbę rzędów z ziarnami.
 7. Według najnowszych badań czosnek potrafi stymulować układ odpornościowy do tego stopnia, że broni się on przed różnymi chorobami - od przeziębień do raka.
 8. Dietetyczne batoniki wcale nie są dietetyczne. Niektóre z nich zawierają tyle samo cukru i tłuszczów nasyconych co normalne batony. Wszystko, co dostarcza kalorii - od banana po ciastka – doda Ci energii.
 9. Badania wykazały, że picie herbaty, zwłaszcza zielonej, może zapobiegać wszelkim chorobom – od chorób serca po raka i osteoporozę.
 10. Garść migdałów dziennie spożywana w starszym wieku może pomóc zapobiegać chorobie Alzheimera.
 11. Jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną podczas podróżowania samochodem, pociągiem czy samolotem, zjedz trochę imbiru w proszku na pół godziny przed podróżą.
 12. Porcja mięsa, drobiu lub ryby dla jednej osoby to około 100 g. Porcja makaronu, ryżu czy gotowanych warzyw to około pół szklanki.
 13. Szczury w laboratorium karmione borówkami amerykańskimi osiągały lepsze wyniki w odnajdowaniu wyjścia z labiryntu niż szczury, które były na innej diecie. A może jednak mama miała rację: jesteś tym, czym jesz!
 14. Brokuły są kluczowym składnikiem w diecie nastolatków. Mają więcej witaminy C niż pomarańcze, tyle samo wapnia co szklanka mleka i trzy razy więcej błonnika niż kromka pełnoziarnistego chleba. Są na pierwszym miejscu listy produktów zapobiegających rakowi jelita grubego. A w dodatku minimalizują ryzyko zaćmy i chronią przed wylewem.
 15. Składniki zawarte w czekoladzie wpływają na procesy zachodzące w organizmie, odpowiedzialne za poprawę nastroju i podwyższają „dobry” cholesterol aż o 10%. Te fakty mogą zmienić jedzenie czekolady z przyjemności podszytej poczuciem winy w niczym niezmąconą rozkosz, na którą zasługuje każda zdrowa dziewczyna.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Porady ginekologiczne

Mamy dla Was kilka porad ginekologicznych. Na najczęściej zadawane przez was pytania dotyczące dojrzewania odpowiada lekarz ginekolog, dr Agnieszka Zawadzka.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o higienę intymną?

Dbasz o higienę, ale mimo to miewasz problemy natury intymnej? Nie wpadaj w panikę. Ten problem dotyczy większości kobiet. Kliknij i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Rozwój piersi

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o zmianach, jakie zachodzą w Twoim ciele podczas dojrzewania. Dowiedz się więcej o rozwoju piersi u dziewczyn.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak wyjść z dołka?

Nie pozwól, by zły humor zniszczył Twój urok. Przegoń smutki przy pomocy naszych sprytnych wskazówek, co robić, a czego nie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Trwałe usuwanie włosów z twarzy

Czemu nie, ale trwałe usunięcie włosów z twarzy jest stosunkowo drogie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny