Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaje aparatów ortodontycznych

O nie! Twój dentysta mówi, że musisz nosić aparat. Co teraz? Oto wszystko, co musisz o tym wiedzieć.

Twój dentysta mówi, że masz nosić aparat ortodontyczny. Jesteśmy tu po to, by wyjaśnić Ci podstawy i by pomóc Ci się na to przygotować. Tak, czasem zęby i dziąsła będą Cię wszystko boleć. Nie, nie będziesz mogła jeść pewnych rzeczy, ale zaufaj nam - piękne, proste i zdrowe zęby są tego warte!


Rodzaje aparatów


Niezależnie od tego, jaki masz aparat masz, cel jest jeden – rozciągnięty w czasie nacisk na zęby, mający na celu wyrównanie ich ułożenia. Oto najpopularniejsze typy aparatów:

  • Aparat stały
    Większość zamków w aparatach stałych jest wykonana ze stali nierdzewnej lub plastiku w kolorze zębów. Zamki są zazwyczaj przyklejane do zębów, a na nich zaczepia się drut, którego siła nacisku jest ustawiana przez ortodontę.
  • Aparat lingwalny
    Ten aparat jest umieszczany po wewnętrznej stronie zębów (od strony języka) i jest niewidoczny. Trudniej go utrzymać Jest trudniejszy w utrzymaniu w czystości.
  • Tradycyjny aparat
    Ten typ aparatu polega na nałożeniu metalowej "opaski" wokół każdego zęba, do której przytwierdzony jest zamek. Obecnie jest on rzadko stosowany.

Jak dbać o zęby


Im bardziej będziesz dbać o zęby w trakcie noszenia aparatu, tym lepiej będą one wyglądać, gdy już go zdejmiesz. Nawet wtedy, gdy nosisz aparat, powinnaś codziennie szczotkować zęby oraz codziennie używać nici dentystycznej. Aby utrzymać zęby w jak najlepszej kondycji, utrzymuj staranną higienę jamy ustnej poprzez mycie zębów dwa razy dziennie i ich codzienne nitkowanie. Dzięki temu będą one wyglądały jeszcze lepiej po usunięciu aparatu.


Aby uprościć proces mycia zębów, użyj nawlekacza do nici dentystycznej lub też nici ortodontycznej z wbudowanym nawlekaczem, byś łatwiej mogła przewlec nić pod łukiem aparatu. Możesz również użyć wyciorka do zębów jako alternatywy wobec do tradycyjnej szczoteczki. Taki wyciorek ma przekrzywioną główkę oraz trójkątną wymienną szczoteczkę, pasującą do wszystkich zamków w aparacie.


Jak się czułaś, gdy Twój dentysta powiedział Ci, że musisz nosić aparat ortodontyczny?

Zostaw komentarz *Tekst obowiązkowy
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Pielęgnacja skóry zimą

Zastanawiasz się, jak pielęgnować skórę w okresie zimowym? Sprawdź skuteczne sposoby.

Dowiedz się wiecej

Olay

Metody depilacji

Pragniesz mieć idealnie gładkie nogi? Sprawdź jakie metody depilacji polecamy i wybierz odpowiednią dla siebie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Co zabrać na plażę?

Każdy lubi słońce! Z rozsądnie spakowaną torbą plażową będziesz gotowa na dzień zabawy na słońcu.

Dowiedz się wiecej

Venus

Makijaż dla nastolatek

Jesteś nastolatką i zastanawiasz się kiedy zacząć się malować i jaki make-up pasuje nastolatkom? Przeczytaj nasze rady jak zrobić naturalny makijaż.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Ćwiczenia podczas okresu

Masz miesiączkę i dlatego nie możesz robić rzeczy, które lubisz? Dowiedz się, czy podczas okresu powinnaś zrezygnować z aktywności fizycznej i uprawiania sportów.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl