Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaje aparatów ortodontycznych

O nie! Twój dentysta mówi, że musisz nosić aparat. Co teraz? Oto wszystko, co musisz o tym wiedzieć.


Twój dentysta mówi, że masz nosić aparat ortodontyczny. Jesteśmy tu po to, by wyjaśnić Ci podstawy i by pomóc Ci się na to przygotować. Tak, czasem zęby i dziąsła będą Cię wszystko boleć. Nie, nie będziesz mogła jeść pewnych rzeczy, ale zaufaj nam - piękne, proste i zdrowe zęby są tego warte!

Rodzaje aparatów

Niezależnie od tego, jaki masz aparat masz, cel jest jeden – rozciągnięty w czasie nacisk na zęby, mający na celu wyrównanie ich ułożenia. Oto najpopularniejsze typy aparatów:

  • Aparat stały


    Większość zamków w aparatach stałych jest wykonana ze stali nierdzewnej lub plastiku w kolorze zębów. Zamki są zazwyczaj przyklejane do zębów, a na nich zaczepia się drut, którego siła nacisku jest ustawiana przez ortodontę.
  • Aparat lingwalny


    Ten aparat jest umieszczany po wewnętrznej stronie zębów (od strony języka) i jest niewidoczny. Trudniej go utrzymać Jest trudniejszy w utrzymaniu w czystości.
  • Tradycyjny aparat


    Ten typ aparatu polega na nałożeniu metalowej "opaski" wokół każdego zęba, do której przytwierdzony jest zamek. Obecnie jest on rzadko stosowany.

Jak dbać o zęby

Im bardziej będziesz dbać o zęby w trakcie noszenia aparatu, tym lepiej będą one wyglądać, gdy już go zdejmiesz. Nawet wtedy, gdy nosisz aparat, powinnaś codziennie szczotkować zęby oraz codziennie używać nici dentystycznej. Aby utrzymać zęby w jak najlepszej kondycji, utrzymuj staranną higienę jamy ustnej poprzez mycie zębów dwa razy dziennie i ich codzienne nitkowanie. Dzięki temu będą one wyglądały jeszcze lepiej po usunięciu aparatu.


Aby uprościć proces mycia zębów, użyj nawlekacza do nici dentystycznej lub też nici ortodontycznej z wbudowanym nawlekaczem, byś łatwiej mogła przewlec nić pod łukiem aparatu. Możesz również użyć wyciorka do zębów jako alternatywy wobec do tradycyjnej szczoteczki. Taki wyciorek ma przekrzywioną główkę oraz trójkątną wymienną szczoteczkę, pasującą do wszystkich zamków w aparacie.


Jak się czułaś, gdy Twój dentysta powiedział Ci, że musisz nosić aparat ortodontyczny?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Ubranie do pracy: podstawy

Oto zabawny i funkcjonalny poradnik, jak się ubierać dla pracujących dziewczyn takich jak Ty.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jedzenie z aparatem ortodontycznym

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, by Twój aparat zadziałał szybciej i byś mogła pożegnać się z nim tak szybko, jak to możliwe.

Dowiedz się wiecej

Oral-B

Powody, dla których potrzebujemy hobby

Wypełnij swój czas czymś, co naprawdę może zmienić Twoje życie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny