Pielęgnacja skóry w okresie dojrzewania

Pielęgnacja skóry w okresie dojrzewania

Zapewne chciałabyś mieć nieskazitelne cerę. Niestety, okres dojrzewania potrafi być okrutny i zmienić Twoją twarz w pole minowe…

Naucz się kochać swoją skórę

Niedoskonałości skóry są na ogół spowodowane zmianami hormonalnymi, niewłaściwą pielęgnacją i złymi nawykami żywieniowymi.


Nie jesteś jednak sama! Zapewne większość Twoich koleżanek również boryka się z tym problemem. Co możesz zatem zrobić, by Twoja skóra wyglądała jak najlepiej?

10 KROKÓW DO PIĘKNEJ SKÓRY

1. Przestrzegaj harmonogramu czyszczenia, tonizacji i nawilżania skóry dwa razy dziennie

Nawet jeśli jesteś zmęczona lub się spieszysz, pamiętaj o tym! Zawsze myj twarz przed pójściem spać, zwłaszcza jeśli nosiłaś makijaż.
Nie myj jednak twarzy częściej, nie szoruj jej zbyt intensywnie i zawsze używaj łagodnego środku do mycia. Pamiętaj: bądź delikatna, a Twoja skóra Ci za to podziękuje.
Stosuj krem do peelingu w celu łagodnego złuszczenia skóry.  Peeling pomaga usunąć wierzchnie, martwe warstwy naskórka i odsłonić świeższą i czystszą skórę.

2. Codziennie stosuj krem z filtrem.

Wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych może jej szkodzić i ograniczać zdolność do regeneracji. Codziennie stosuj krem z filtrem (SPF), o wartości co najmniej 15.

3. Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym o najskuteczniejszych lekach i sposobach leczenia

Na rynku znajduje się szeroki wybór środków. Twój lekarz pomoże Ci wybrać najlepsze dla Ciebie, nawet spośród produktów dostępnych bez recepty.

4. Codziennie wypijaj osiem szklanek wody

Picie dużych ilości wody każdego dnia pomaga w nawodnieniu skóry i oczyszczeniu całego organizmu.

5. Dobrze się wyśpij

Badania pokazują, że nastolatkowie potrzebują od 8 do 9 godzin snu każdej nocy. Poza tym sen to jeden z najskuteczniejszych zabiegów upiększających. Bez względu na wiek pomaga Ci wyglądać zdrowiej i atrakcyjniej.   

6. Nie wyciskaj pryszczy

Pokusa może być silna, ale wyciskanie pryszczy może jedynie pogorszyć sprawę, nie wspominając o ewentualnych bliznach…

7. Jedz dużo zdrowej, naturalnej żywności

Owoce i warzywa bardzo korzystnie wpływają na wygląd Twojej skóry. Produkty nabiałowe o niskiej zawartości tłuszczu również są dobre dla skóry, tak samo jak produkty pełnoziarniste. Unikaj tłustego jedzenia, zwłaszcza fast foodów oraz jedzenia o dużej zawartości soli i cukru. Nudne, ale prawdziwe.

8. Twoje włosy powinny być czyste i nie powinny dotykać twarzy.

Dzięki temu dodatkowy brud i łój nie będą mogły zatkać porów.

9. Staraj się nie dotykać twarzy palcami ani nie dotykać twarzą przedmiotów takich jak telefon komórkowy.

Przenosi to bakterie, które powodują stany zapalne lub podrażnienia porów. Żeby pozbyć się bakterii, myj ręce przed nałożeniem makijażu czy kremu na twarz.

10. Dbaj o dobre samopoczucie

Kontroluj poziom stresu, ponieważ jest on od razu widoczny na Twojej skórze. Ćwicz jogę, albo chodź na spacery, będziesz czuła się zrelaksowana.
Ćwiczenia fizyczne to również najlepszy sposób poprawy krążenia, a to działa świetnie na skórę.


JAKI MASZ TYP CERY?

Musisz to wiedzieć, żeby odpowiednio dbać o skórę.
Przeprowadź test, przykładając do twarzy kawałek bibuły zaraz po przebudzeniu. Przyjrzyj się, czy na bibule nie widać tłustych śladów. Jeśli są one widoczne, to masz tłustą cerę. Tłuste plamy tylko w niektórych miejscach wskazują na cerę mieszaną, a brak śladów na papierze może oznaczać cerę suchą.

  • Cera normalna

Bez niedoskonałości, gładka i miękka. Jeśli Twoja cera nie jest tłusta lub jeśli skóra nie jest sucha i napięta, prawdopodobnie masz cerę normalną. Prawdziwa z Ciebie szczęściara! Pielęgnacja cery normalnej może ograniczać się do mycia delikatnym środkiem.

  • Cera sucha

Cienka i delikatna, ze skłonnością do podrażnień. Sucha cera wymaga więcej troski i ma tendencje do szybszego starzenia się niż inne typy cery, gdyż łatwo traci wilgoć. Nawilżaj ją produktami przeznaczonymi dla cery suchej, pij dużo wody i stosuj łagodne kosmetyki przeznaczone do tego typu cery.

  • Cera tłusta

Błyszczy się, widać duże pory, często występuje trądzik (na twarzy i innych częściach ciała). Może mieć szary lub żółtawy odcień i skłonność do wyprysków. Ten typ cery jest bardzo powszechny wśród nastolatków i osób przed 25. rokiem życia. Mycie twarzy dwa razy dziennie jest bardzo ważne, na rynku dostępnych jest wiele środków dla cery tłustej.

  • Cera mieszana

W niektórych miejscach tłusta, a w innych sucha. Większość osób z cerą mieszaną posiada tłusty obszar T (czoło i linię biegnącą wzdłuż twarzy, włączając nos i podbródek) i suche policzki. Oczyszczanie takiej skóry jest kłopotliwe, gdyż nie możesz nadmiernie wysuszyć części tłustych i pogorszyć stanu części suchych. Poszukaj delikatnych produktów bez zawartości alkoholu dla cery mieszanej.

  • Cera wrażliwa

Zazwyczaj jest cienka i delikatna z małymi porami. Jeśli łatwo się rumienisz, często pękają Ci naczynka oraz Twoja skóra ma tendencje do reakcji alergicznych lub podrażnień, to Twoja cera jest najprawdopodobniej wrażliwa. Poszukaj produktów odpowiednich do tego typu cery.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Ubranie do pracy: podstawy

Oto zabawny i funkcjonalny poradnik, jak się ubierać dla pracujących dziewczyn takich jak Ty.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jedzenie z aparatem ortodontycznym

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, by Twój aparat zadziałał szybciej i byś mogła pożegnać się z nim tak szybko, jak to możliwe.

Dowiedz się wiecej

Oral-B