Osiem wskazówek jak rozmawiać z rodzicami

Osiem wskazówek jak rozmawiać z rodzicami

Jak odbyć trudną (lub bardzo osobistą) rozmowę z rodzicami.


Musisz porozmawiać z rodzicami o kilku sprawach, takich jak godzina powrotu do domu, czy samochód, ale może nie lubisz zwracać się do nich ze sprawami dotyczącymi Twojego życia osobistego lub towarzyskiego. Daj im szanse, a możesz się zdziwić.


To, że rozmawiasz z rodzicami nie oznacza, że zachowujesz się jak dziecko. Możesz poprosić ich o zdanie, ale nie musisz akceptować wszystkiego, co powiedzą. Wypróbuj nasze rozwiązania na rozpoczęcie dojrzałej rozmowy z rodzicami.

1. Angażuj się w pogawędki

Spróbuj codziennie rozmawiać z rodzicami na luźne tematy: pies, szkoła, co będzie na obiad. To was zbliży, a wtedy przejście do poważniejszego tematu nie będzie aż takie trudne.

2. Wysyłaj sygnały

Gdy chcesz porozmawiać na trudny temat, czasami łatwiej jest nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Możesz zapytać: „Mamo, czy pamiętasz, jak to było, gdy Ty wchodziłaś w okres dojrzewania? Czy czułaś się tak, jakby wszyscy dorastali szybciej?”

3. Musisz wiedzieć, co chcesz uzyskać

Masz jakąś złą wiadomość do zakomunikowania? Potrzebujesz ich zgody na coś? A może chcesz, żeby Cię wysłuchali, ale nie chcesz żadnej rady? Spróbuj zapisać sobie na kartce, jaki ma być cel waszej rozmowy. Pomoże Ci to powiedzieć rodzicom, czego od nich potrzebujesz.

4. Spróbuj porozmawiać z jednym z rodziców

Jeśli chodzi o tak delikatny temat jak Twoja miesiączka, porozmawiaj o tym z rodzicem, z którym czujesz się bardziej komfortowo i wiesz, że możesz się przed nim otworzyć.

5. Nie zawsze warto walczyć

Rozmowy zawsze odnoszą lepszy skutek, jeśli nie przeradzają się w kłótnie. Gdy wszystko będzie zamieniało się w sytuację kryzysową lub awanturę, zarówno Ty, jak i Twoi rodzicie będziecie tym zmęczeni. Jeśli w większości przypadków będziesz zgadzać się z ustalonymi przez nich ograniczeniami i w pewnym momencie poprosisz o to, by zrobili wyjątek (np. żebyś później położyła się spać lub rozpoczęła nowe przedsięwzięcie, itp.) masz większe szanse na to, że się zgodzą.

6. Wybierz dogodny czas i miejsce

Przekazywanie rodzicom złych wiadomości w momencie, gdy spieszą się do pracy nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego porozmawiajcie w samochodzie, kiedy jesteście w trakcie załatwiania jakiś spraw. Jeśli jesteś zła, poczekaj, aż ochłoniesz. Pobiegaj, popłacz sobie lub uderz w worek treningowy lub poduszkę.

7. Słuchaj, gdy Twoi rodzice mówią

Pomysł, by zlekceważyć zdanie rodziców może być kuszący, ale jeśli dasz im czas, by powiedzieli Ci, co myślą, prawdopodobnie oni zrobią to samo. Wypróbuj zasadę pięciu sekund: każdy odczekuje 5 sekund, zanim odpowie na argumenty drugiej strony.

8. Znajdź innego dorosłego, któremu ufasz

Czasami rozmowa z rodzicami może nie być możliwa. Może Twoja mama nie może Cię wspierać, bo ma swoje własne kłopoty, albo może Twój tata nie chce Cię słuchać. Może nie ma przy Tobie jednego z rodziców. W takich przypadkach znajdź innego dorosłego, któremu ufasz, np. ulubioną ciocię, nauczycielkę lub pedagoga.

Niezależnie od tego, czy to będą Twoi rodzice czy inny zaufany dorosły, najważniejszą rzeczą jest to, by mieć w okolicy taką osobę, do której możesz się zwrócić, gdy będziesz chciała z kimś porozmawiać. Zaufaj nam. Poczujesz się o wiele lepiej!


Do kogo się zwracasz, jeśli musisz porozmawiać z kimś dorosłym?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Trzy zabawne i fajne rzeczy, które możesz zrobić ze swoją rodziną.

Kto wie, może spędzanie czasu ze swoją rodziną może być zabawne? Wypróbuj trzy fajne pomysły.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak uniezależnić się od rodziców

Przekonaj rodziców, że zasługujesz na więcej swobody, korzystając z tych prostych wskazówek.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Bądź najlepszą opiekunką dla dzieci w dzielnicy

Opieka nad dziećmi to jedna z najlepszych prac dla nastolatek. Dowiedz się, jak uszczęśliwić małych klientów.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny