Dziecko a rozstanie rodziców: co zrobić, gdy rodzice się rozwodzą

Dziecko a rozstanie rodziców: co zrobić, gdy rodzice się rozwodzą

Tak naprawdę to nic nie przygotuje Cię na rozwód rodziców. Poprosiliśmy naszych psychologów o podzielenie się praktycznymi radami, jak pogodzić się z sytuacją i jak poradzić sobie z rozwodem rodziców.

Każdy rozwód zaczyna się inaczej. W niektórych przypadkach rozstanie rodziców następuje nagle i jest zaskoczeniem. W innych przypadkach napięcia narastają przez wiele lat. Nie wchodząc w szczegóły, tak czy inaczej rozwód zawsze spada jak grom z jasnego nieba. Twoi rodzice się rozwodzą? Zastanówmy się, co robić.


Jak żyć dalej?

Czyja to wina?

Poszukaj wsparcia!

Czy jabłko pada daleko od #jabłoni?

Jak żyć dalej?

Wszystko wydawało się tak stabilne i z góry ustalone. Mieliście rodzinne tradycje, zwyczaje i święta. W soboty chodziliście razem do kina, na lodowisko, do parku, a może do babci. A niedziele spędzaliście w domu, robiąc różne rzeczy. Lub na odwrót. A może wcale tak nie było. W każdym razie wiesz, że nie będzie już tak jak było. Twoi rodzice zdecydowali się na rozwód, a wszystkie Twoje oczekiwania co do tego, jak będzie wyglądała Twoja przyszłość, rozpadły się na małe kawałki, jak odłamki rozbitego szkła.
Co to takiego? Obawa przed niepewnością. Nagle masz milion pytań. Z kim będę mieszkać? Czy będę widywać i mamę, i tatę? Jak mam się wobec nich zachowywać? Jak, kiedy, gdzie, z kim? A co najważniejsze, dlaczego tak się stało i dlaczego mnie?

Nie spiesz się i nie próbuj znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania jednocześnie. Uwierz mi, nawet Twoi rodzice nie znają jeszcze wszystkich odpowiedzi. A tak w ogóle, to pewnie są nawet bardziej przerażeni niż Ty. W końcu są za Ciebie odpowiedzialni. Troszczą się o Ciebie, kochają Cię i zastanawiają się, jak poprawić sytuację. Bądź cierpliwa. Nie oznacza to, że musisz milczeć i czekać na zmianę atmosfery. Czy już wiesz, z którym rodzicem chcesz mieszkać? Powiedz im o tym tak szybko, jak to możliwe.

Czy masz jakieś pytania, które Cię niepokoją lub przerażają? Pamiętaj, aby zapytać swoich rodziców. To pomoże ci pozbyć się przynajmniej części lęku i stresu.

Czyja to wina?

Każdy ma swoje powody. Musisz jednak koniecznie pamiętać jedną rzecz: to nie Ty jesteś powodem rozwodu. Nie powiedziałaś ani nie zrobiłaś niczego, co spowodowało, że Twoi rodzice chcą się rozstać. Nie obwiniaj się. I niech rodzice nie dyskutują przy Tobie o tym, kto kogo doprowadził do rozwodu. Ważne jest, aby zrozumieć i zapamiętać jedną rzecz, która przyda Ci się na całe życie. W każdym konflikcie odpowiedzialność trzeba podzielić po równo. Dlatego jeśli pokłócisz się z koleżanką, koniecznie przyjrzyj się sprawie jeszcze raz i zastanów się, czy Ty też nie zrobiłaś czegoś niewłaściwego?

Bez względu na to, jak trudno rodzicom jest to uznać, oboje są odpowiedzialni za rozwód. Nie spiesz się jednak udzielać im lekcji o życiu. Któregoś dnia sami dojdą do tego wniosku. W międzyczasie postaraj się, aby nie obwiniali się nawzajem przed Tobą. Wyjaśnij im, że zawsze będą dla Ciebie najbardziej kochanymi i najdroższymi ludźmi. Nawet po rozwodzie nadal będą Twoimi rodzicami. Nie dopuść do tego, żebyś stała się „kartą przetargową” w ich sporach, bo poczujesz się jakbyś utkwiła między młotem a kowadłem.

Poszukaj wsparcia!

Jeśli masz wrażenie, że ziemia usuwa Ci się spod nóg lub bardzo się denerwujesz albo martwisz, pamiętaj, że nie jesteś sama, możesz znaleźć wsparcie. Twoi rodzice są w tej chwili prawdopodobnie zaabsorbowani głównie sobą. To dla nich trudne i mogą nie być w stanie zapewnić Ci takiego wsparcia emocjonalnego, jakiego możesz potrzebować.

Być może jednak masz innych krewnych: dziadków, ciotki, wujków i kuzynów. Jeśli masz na to ochotę, możesz spędzać więcej czasu z nimi. Nie zapominaj też o swoich znajomych i przyjaciołach. Wierz mi, że w ich rodzinach też zdarzają się nieporozumienia, a być może niektórzy przeszli już przez coś podobnego, jeśli ich rodzice się rozwiedli.

Pomocna będzie także muzyka, ulubione zajęcia i hobby. Nawet proste czynności, takie jak rutynowe obowiązki w szkole i domu, mogą dobrze wpływać na Twoje samopoczucie.
Wreszcie są też profesjonaliści. Jeśli nie jesteś w stanie sama poradzić sobie ze smutkiem, którego doświadczasz, skonsultuj się z psychologiem, aby otrzymać dalszą pomoc.

Czy jabłko pada daleko od jabłoni?

Nawet jeśli Twoi rodzice się rozwiedli, nie jest to wyrok dla Ciebie i Twojej potencjalnej przyszłej rodziny. Musisz pamiętać, że nie jesteś swoimi rodzicami. Ty i Twoja mama czy tata możecie mieć wiele podobieństw, a jednak być zupełnie innymi ludźmi. To Ty i Twój przyszły partner zdefiniujecie i będziecie budować własny związek. Ale to zupełnie inna historia ...

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.