Co powinnaś zrobić, jeśli ktoś Cię nęka?

Co powinnaś zrobić, jeśli ktoś Cię nęka?

Jeśli znajomi wymyślą dla Ciebie zabawną ksywkę, to jedno. Kiedy ktoś Cię przezywa albo wyśmiewa, to zupełnie inna sprawa. Być może prześladowcy postanowili przejść od słów do czynów i uprzykrzają Ci życie. Nie musisz się na to godzić! Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, postaramy się Ci pomóc.

1. Dlaczego ja?!

Uwierz nam, w takim czy innym momencie, każdy, kto musiał zmagać się z zastraszaniem, zadawał sobie to pytanie. W końcu każdy może paść ofiarą nękania. Tak, absolutnie każdy, kto jest w jakiś sposób postrzegany jako inny od swoich prześladowców (bycie innym od nich nie jest takie złe, jeśli się nad tym zastanowić). Wszyscy jesteśmy bardzo podobni, ale prześladowanie może wynikać z małej dostrzeżonej różnicy – na przykład z wysokiego lub skromnego wzrostu. Kolor włosów, sylwetka, okulary, ubranie, smartfon (lub jego brak) – to wszystko może być pretekstem dla prześladowców. W rzeczywistości prześladowców nie obchodzi wcale jak wyglądasz ani jak się ubierasz. Szukają tylko pretekstu, by Cię sprowokować; aby cieszyć się obserwowaniem Twojej reakcji na ich krzywdzące słowa lub działania.


2. Nie obwiniaj się

Każdy może znaleźć się na Twoim miejscu. Co oznacza, że ​​nie ma większego sensu myślenie, że w jakiś sposób sprowadziłaś to na siebie, lub że to, co się dzieje, jest Twoją winą. Oczywiście, że nie! Jesteś wyjątkowa, a wszystkie Twoje mocne i słabe strony sprawiają, że jesteś tym, kim jesteś. Nikt inny nie jest dokładnie taki sam jak Ty. Możesz mieć pryszcze, piegi lub okulary. Problemy skórne znikną, natomiast pozostałe dwie cechy są integralną częścią Twojego unikalnego wizerunku. Podkreśl swoje atuty i bądź dumna z bycia indywidualistką!


3. Nie zniżaj się do ich poziomu

Rodzice mogli Ci powiedzieć, że jeśli ktoś Cię dręczy, powinnaś się mu przeciwstawić i odpłacić tym samym. Jeśli Cię obraził, obraź go. Może to zadziałać raz lub dwa; ale jeśli cała grupa rówieśników chce Ci uprzykrzyć życie, ta metoda się nie sprawdzi. Reakcja jest właśnie tym, o co im chodzi. To będzie woda na ich młyn, a cała sytuacja stanie się dla nich jeszcze ciekawsza. Najlepszą reakcją byłoby nie reagować w ogóle. Co jednak zrobić, jeśli czujesz, że nie panujesz nad sobą i zaraz wybuchniesz gniewem? Wypróbuj technikę oddychania: wdech na liczbę jeden i wydech na liczbę cztery. Pójdź w inne miejsce: wróć do swojej klasy lub idź do stołówki po szklankę wody. Kiedy wrócisz do domu, zastanów się nad tym, co się z Tobą działo. Możesz wyładować złość na starej zabawce, na której Ci już nie zależy.


4. Znajdź sojusznika

Nawet jeśli uważasz, że cały świat jest przeciwko Tobie, rzeczywistość jest inna. Nawet wśród tych, którzy się teraz z Ciebie naśmiewają, są tacy, którzy robią to bez zastanowienia, podążając za innymi. Poza tym zawsze są rówieśnicy, którzy widzą, co się dzieje i nie chcą się wtrącać. Znajdź osoby gotowe stanąć u Twojego boku, gdy dzieją się złe rzeczy, i trzymaj się ich! Razem łatwiej będzie stawić opór prześladowcom.


5. Przeprowadź szczerą rozmowę

Każda grupa ma lidera, który inspiruje jej członków do działania. Dowiedz się, kto jest inicjatorem. Kto jest liderem w grupach rówieśników, które Cię dręczą? Znajdź chwilę i spróbuj porozmawiać z tą osobą w cztery oczy. Spróbuj dowiedzieć się, dlaczego nagle obrała Cię za cel. Może uda Wam się osiągnąć wzajemnie akceptowalne porozumienie, które zakończy całe prześladowanie. Pamiętaj, że należy to zrobić szybko i tylko wtedy, gdy masz pewność, że będziesz w stanie przekonać tę osobę, że jej działania są pozbawione sensu.


6. Uważaj na sygnały ostrzegawcze

Niestety, prześladowanie nie zawsze ogranicza się tylko do słów. Grupy prześladowców często przechodzą do takich działań jak chowanie lub niszczenie Twoich rzeczy, obgadywanie Cię przed nauczycielami, a nawet mogą czekać na Ciebie po szkole, żeby się bić. Nie trzeba Ci chyba mówić, że pójście na taką „ustawkę” to bardzo zły pomysł. To może być bardzo niebezpieczne! Obserwuj sprawców, aby upewnić się, że nie próbują eskalować sytuacji. Najlepiej, jeśli uda Ci się znaleźć sposób, aby położyć temu kres na etapie, gdy prześladowcy posuwają się najwyżej do chowania Twojego plecaka.


7. Poproś o pomoc

Nie przeciągaj sprawy; poproś o pomoc dorosłych. Powiedz rodzicom o tym, co się dzieje. Może w Twojej szkole jest psycholog lub pedagog. Koniecznie porozmawiaj z nimi na ten temat. Poinformuj swojego wychowawcę albo innego nauczyciela, którego Twoja klasa szanuje. Nawiasem mówiąc, niektóre szkoły w większych miastach oferują nawet specjalne usługi, których celem jest pomoc dzieciom w pogodzeniu się. Tego rodzaju mediacje też mogą być pomocne. Niestety, znęcanie to problem, który nie należy do rzadkości. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, żeby to przerwać. Nigdy nie wstydź się mówić o swoim problemie. To nie jest skarżenie na nikogo. Po prostu prosisz o pomoc w sytuacji, której nie jesteś w stanie rozwiązać sama.


Czy kiedykolwiek byłaś prześladowana w szkole?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.