Staraj się nigdy nie zdradzać tajemnic

Staraj się nigdy nie zdradzać tajemnic

Wiesz o czymś bardzo interesującym. Oto kilka wskazówek, jak oprzeć się pokusie i trzymać język za zębami!


Bądźmy szczerzy: uwielbiamy wiedzieć o czymś, o czym inni nie wiedzą. Tajemnice są naturalną częścią życia. Problemy zaczynają się wtedy, gdy utrzymanie czegoś w tajemnicy staje się trudne. Wiele z nas ma z tym kłopoty, niezależnie od tego, jak osobisty lub poufny sekret został nam powierzony i na pewno czujemy się winne, gdy „puścimy farbę”.


Gdy ktoś powierzy nam swoją tajemnicę, ufa, że wysłuchamy tego, co ma do powiedzenia i nie będziemy powtarzać tego dalej. A jeśli tak się nie stanie, stracimy jego zaufanie. Częścią procesu dorastania jest nauczenie się, jak rozróżnić, kiedy zdradzamy tajemnicę, a kiedy przekazana dalej informacja może komuś pomóc (np. wtedy, gdy chodzi o zdrowie lub bezpieczeństwo przyjaciółki).Dlaczego ludzie mają tajemnice?

Ktoś z grona Twoich przyjaciół może się bać, że jeśli jakaś informacja na jego temat zostanie ujawniona, będzie źle oceniany i postrzegany, lub ktoś użyje tej informacji przeciwko niemu.


Czy istnieje jakaś różnica między dobrą a złą tajemnicą? Tak. Zła tajemnica może dotyczyć przyjaciółki lub członka rodziny, który jest w tarapatach i naraża swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Jeśli chodzi o czyjeś ciało lub towarzystwo, w jakim się obraca – tajemnice, które sprawiają, że ktoś się boi, czuje się niekomfortowo, jest pogrążony w smutku lub zdenerwowany powinny zostać ujawnione.


„Dobre” tajemnice nie są dla nikogo szkodliwe. Mogą się do nich zaliczać np. informacja o przyjęciu-niespodziance, imię sympatii Twojej przyjaciółki, albo zabawna (ale krępująca) historyjka dotycząca Twojej kuzynki.

Jak się nie wygadać?

Jak masz trzymać język za zębami, skoro ta tajemnica jest taka interesująca Pamiętaj, że jeśli się wygadasz, szybko zyskasz reputację plotkary. Zwalcz chęć podzielenia się sekretem z innymi. Oto kilka porad, jak skutecznie milczeć:

  • Odejdź, ugryź się w język lub zmień temat.
  • Pomyśl o sobie jako o lojalnej osobie, godnej zaufania.
  • Jeśli musisz, wymyśl drobne kłamstewko.
  • Spróbuj zapomnieć o powierzonej Ci tajemnicy. Im mniej o niej myślisz, tym łatwiej Ci będzie jej nie zdradzić.
  • Porozmawiaj o tajemnicy z tą osobą, która Ci ją powierzyła. Przedyskutowanie tej kwestii powinno zmniejszyć chęć dzielenia się tym sekretem z innymi.
  • Co się stanie, jeśli wygadasz sekret przyjaciółki?

Przeproś ją. Nie szukaj wymówek. Szczerość jest najlepsza. Nawet jeśli na Ciebie nakrzyczy, postaraj się nie tracić nerwów. Weź winę na siebie, przeproś i wyciągnij wnioski z tej sytuacji, by następnym razem nie popełnić tego samego błędu.


A Ty co robisz, żeby nie zdradzić powierzonej Ci tajemnicy?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Od sekretu do randki

Rozmowa z przyjaciółką może zdziałać cuda. Zobacz jak Andziaks poznała swoją miłość!

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Jak zrobić świece zapachowe?

Niech Twój pokój pięknie pachnie dzięki własnoręcznie zrobionym świecom zapachowym.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Krocz dumnie w swoim kostiumie kąpielowym

Założenie kostiumu kąpielowego może być stresujące. Oto kilka podpowiedzi jak dobrze się w nim czuć.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny