Faceci nie płaczą: prawda czy mit?

Faceci nie płaczą: prawda czy mit?

Pozwól, że zdradzę Ci „straszną tajemnicę”: gruczoły łzowe działają dokładnie tak samo, bez względu na to, czy ktoś jest chłopakiem, czy dziewczyną! Wszyscy rodzimy się z tą samą fizjologiczną zdolnością do płaczu. Jednak wraz z wiekiem wszystko się zmienia i staje się bardziej skomplikowane. Czy faceci płaczą? I czy płacz w ogóle jest potrzebny? Usiądź wygodnie. Przyjrzyjmy się tej kwestii.

Role społeczne

Jeśli czytasz ten artykuł, możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że żyjesz wśród ludzi i nie osiadłaś w odległym lesie, z dala od cywilizacji. Oznacza to, że jesteś częścią społeczeństwa i w wielu aspektach opierasz się na jego normach i stereotypach. A jeden z tych stereotypów głosi, że ​​chłopcy nie płaczą! Jest to rola społeczna, którą współczesna kultura zachodnia zdefiniowała dla mężczyzn.

„Bądź mężczyzną!” czyli „kodeks chłopca”.

Na pewno często słyszałaś, jak chłopcom mówi się, że mają nie płakać i być mężczyznami. Oznacza to, że biedny chłopiec musi wziąć się w garść i udawać, że wcale nie został zraniony i nie czuje się urażony ani smutny. Liczne badania przeprowadzone przez socjologów i psychologów wykazały, że w rezultacie chłopcy w wieku od 3 do 6 lat zaczynają już uczyć się, jacy są chłopcy, jak maskować swoje negatywne emocje, zgodnie z niepisanym „kodeksem chłopca” (jak nazwał to badacz William Pollack). Kodeks ten stanowi, że ​​prawdziwy mężczyzna powinien być powściągliwy, zaś otwarte okazywanie uczuć, takie jak uraza, rozczarowanie lub smutek (czyli również łzy) jest przejawem słabości.

Precz ze stereotypami!

Czy myślisz, że ludzie zawsze uważali, że mężczyzna musi być poważny, gruboskórny i pozbawiony emocji? Wcale nie! W starożytnej Grecji i we Francji w erze muszkieterów człowiek zdolny do płaczu i empatii był uważany za wytwornego i był marzeniem każdej dziewczyny! Jeśli się rozejrzysz, zobaczysz, że wokół ciebie są wrażliwi chłopcy.

Czy chłopcy powinni płakać, czy nie?

Wyobraź sobie rondel z wodą na gorącym palniku. Rondel jest szczelnie zamknięty pokrywką, gdy woda zaczyna się gotować. Co się stanie, jeśli nie zdejmiesz pokrywki w odpowiednim momencie lub nie zmniejszysz ognia? W pewnym momencie w rondlu zgromadzi się tak dużo pary, że pokrywka podskoczy! Jeśli ktoś będzie w pobliżu, na pewno zostanie poparzony parą i wrzątkiem. Nasze uczucia są bardzo podobne do tego rondla. Jeśli emocje dusi się w środku i nie daje im szansy na ucieczkę, między innymi w postaci łez, pewnego dnia wybuchną, a konsekwencje mogą być katastrofalne. Nic dziwnego, że chłopcy, którzy potrafią się czasami rozpłakać, radzą sobie znacznie lepiej w sytuacjach stresowych. Nikt jednak nie mówi, że trzeba to robić publicznie.

Co zrobić, gdy chłopak zacznie przy Tobie płakać? Jak zrozumieć takiego chłopaka?

Jeśli chłopak zaczyna przy Tobie płakać, oznacza to, że jesteś bardzo ważną osobą w jego życiu i że Ci ufa. Uwierz mi, gdyby tak nie było, zrobiłby wszystko, żeby nie płakać. Postaraj się nie zawieść jego oczekiwań. Nie biegnij opowiedzieć o tym koleżankom i, oczywiście, nie wyśmiewaj go ani mu nie dokuczaj. Empatia i przyjacielskie zaangażowanie – tego właśnie potrzebuje.


Jak Ty uważasz? Czy faceci nigdy nie powinni płakać, czy czasem jest to ok?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.