Jak dostać się do szkoły aktorskiej?

Jak dostać się do szkoły aktorskiej?

Marzysz aby zostać sławną aktorką? Z nami może Ci się udać. Pierwszy krok to szkoła aktorska. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się gdzie najlepiej studiować.

Aktorstwo jest pasją, z której szybko się wyrasta lub poświęca jej całe życie. Inna opcja nie istnieje.

Która z nas nie marzyła kiedyś, aby zostać sławną aktorką? Pamiętacie te zabawy, kiedy poprzebierane w strojne ciuszki i wysokie szpilki mamy paradowałyśmy po mieszkaniu niczym po czerwonym dywanie na rozdaniu Oscarów? Fotoreporterzy nie mogli od nas oderwać oczu!

Niestety, zawód aktorki to nie od razu błyski fleszy i wystawne bankiety. Trzeba się sporo napracować, aby zrobić karierę. Jeszcze zanim zdecydujesz się zdawać na aktorstwo, musisz nieco liznąć tego zawodu. Dlatego bardzo ceni się wszelkie inicjatywy jak kółka teatralne, nawet niewielkie role w reklamówkach, uczestnictwo w konkursach recytatorskich. Nie da się ukryć, że egzamin do szkoły aktorskiej jest w znacznej mierze praktyczny, dlatego musisz już dużo umieć, aby dobrze na nim wypaść.

A rekrutacyjne sito jest bezlitosne. Do szkół teatralnych zdaje masa ludzi – średnio przypada około dwudziestu osób na jedno miejsce. Dostać się jest naprawdę bardzo trudno. Pierwszy etap praktyczny bada predyspozycje kandydata do zawodu pod względem wymowy i głosu, umiejętności interpretacji tekstu, sprawności ruchowej. Drugi etap jest pisemny i ustny. Należy znać historię dramatu i teatru, historię literatury powszechnej, historię kultury. Kolejna część jest znowu praktyczna. Czasem egzaminy na poszczególnych uczelniach nieco się różnią między sobą.

Gdzie studiować? Ogromnym prestiżem cieszy się Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi. Jeśli Ci to nie po drodze, polecam również Akademię Teatralną w Warszawie, albo Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Nie jedna gwiazda polskiego kina wyszła z tych szkół. Jednak sama szkoła nie wystarczy. Najważniejsza jest własna inicjatywa i zdolności.
Aktor nie może bać się publiczności. Koniecznie musi potrafić wczuć się w niemal każdą rolę, mieć bujną wyobraźnię i łatwość naśladowania. Nie bez znaczenia jest również sprawność fizyczna. Najistotniejsze wydają się jednak być cechy charakteru. Charyzma, upór, ambicja i profesjonalizm to cechy, bez których początkujący aktor może sobie od razu dać spokój. Stalowe nerwy pomogą przetrzymać okres, kiedy nikt nie będzie chciał Ci dać żadnej roli. Miłość do teatru nie pozwoli Ci z niego odejść. Jednak najważniejsza jest determinacja. Zanim nadejdą dni sławy, upór pomoże Ci przetrwać okres castingów do roli i walki o swoją pozycję.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Jak wyjść z dołka?

Nie pozwól, by zły humor zniszczył Twój urok. Przegoń smutki przy pomocy naszych sprytnych wskazówek, co robić, a czego nie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak oczarować chłopaka?

Pewność siebie jest Twoim najlepszym atutem! Wypróbuj nasze podpowiedzi, żeby zdobyć jego serce.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak używać nici dentystycznej?

Czy używanie nici dentystycznej jest trudne? Oto sposób na czyste i piękne zęby, gdy nosisz aparat ortodontyczny.

Dowiedz się wiecej

Oral-B

Czy warto iść na studia?

Wiele rzeczy może powstrzymywać Cię przed pójściem na studia. Nie daj się zniechęcić!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny