MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Co zrobić, gdy dostaniesz pierwszy okres

Co zrobić, gdy dostaniesz pierwszy okres

0
Co zrobić, gdy dostaniesz pierwszy okresCo zrobić, gdy dostaniesz pierwszy okres

Przede wszystkim – gratulacje! Pierwsza miesiączka to ważny kamień milowy w procesie dojrzewania.

Co powinnaś zrobić, kiedy dostaniesz pierwszy okres? Spokojnie – zaraz wszystko Ci wyjaśnimy. Powiemy, czego możesz się spodziewać, jak się przygotować, jak sobie z tym poradzić i co dokładnie zrobić, gdy po raz pierwszy dostaniesz okres.

1. Co powinnam zrobić, kiedy dostanę pierwszy okres?

Kiedy dostaniesz miesiączkę po raz pierwszy, koniecznie powiedz o tym swojej mamie lub innej dorosłej osobie, której ufasz (nikt inny nie musi o tym wiedzieć, chyba że sama mu powiesz!).

Kolejna rzecz – użyj podpaski, żeby chronić swoją bieliznę i ubranie przed poplamieniem krwią menstruacyjną.

Jak używać podpaski, np. ALWAYS Ultra:

  1. Najpierw wyjmij ją z opakowania.

  2. Później oderwij papierowy pasek przyklejony z tyłu podpaski. Jeśli Twoja podpaska ma skrzydełka, oderwij papierowe paski również od nich.

  3. Następnie przyklej podpaskę do bielizny, lekko ją dociskając. Jeżeli ma skrzydełka, wywiń je na zewnątrz i przyklej do bielizny od jej zewnętrznej strony.

Kiedy będziesz musiała zmienić podpaskę, po prostu odklej ją, owiń kawałkiem papieru toaletowego i wyrzuć do kosza na śmieci. Nigdy nie spłukuj jej w toalecie! Pamiętaj, żeby koniecznie umyć ręce, kiedy już skończysz.

Poproś mamę lub starszą siostrę o podpaskę – pewnie mają przynajmniej jedną w zapasie. Jeżeli jednak nie, zawsze możesz użyć zwiniętego kawałka papieru toaletowego, dopóki nie będziesz mogła kupić podpasek.

Zwiń odpowiednio dużą ilość papieru toaletowego i umieść go wewnątrz bielizny zamiast podpaski. Ale nie czekaj zbyt długo! Papier toaletowy nie jest tak chłonny jak podpaska. W każdym razie to dobre prowizoryczne rozwiązanie, jeśli pierwsza miesiączka zaskoczy Cię w szkole lub na obozie.

Dobrym pomysłem jest zaznaczenie w kalendarzu, kiedy dostałaś swój pierwszy okres. Kiedy już Twoje miesiączki zaczną pojawiać się regularnie, możesz się ich spodziewać mniej więcej co 28 dni. Zaznaczając początek menstruacji w kalendarzu, będziesz wiedziała, kiedy dostaniesz okres następnym razem.

Na początku Twoje miesiączki mogą być nieregularne, co znaczy, że nie będą pojawiać się w regularnych, 28-dniowych cyklach. To zupełnie normalne. Później jednak cykle staną się bardziej regularne, kiedy już Twój organizm przyzwyczai się do menstruacji. Musisz wiedzieć, że dostosowanie się do wszystkich tych nowych, szalejących hormonów może mu zająć trochę czasu.

2. Jak mogę przygotować się do pierwszej miesiączki?

Nie ma sposobu na to, by wiedzieć dokładnie, kiedy pojawi się okres. Dlatego, gdy wreszcie go dostaniesz, będzie to trochę niespodziewane wydarzenie. Ale jest to niespodzianka, do której możesz się przygotować.

Najlepiej miej pod ręką paczkę podpasek, jeszcze zanim dostaniesz okres, żebyś była gotowa na swój wielki dzień. Podpaski ALWAYS Ultra są doskonałym wyborem. Zapewniają do 100% ochrony przed przeciekaniem dzięki wkładowi chłonnemu, w którym zastosowano specjalną technologię zmieniającą płyn w żel.

Podpaski ALWAYS Ultra utrzymują wilgoć z dala od skóry, więc będziesz czuła się czysto i świeżo.

Teraz – kiedy już wiesz, co robić, gdy dostaniesz pierwszy okres – możesz zacząć tę ekscytującą przygodę z podniesioną głową i bez żadnych obaw.

Dasz radę!

Menstruacja
Menstruacja
Pierwszy okres
Pierwszy okres

Powiązane artykuły

article
Co zrobić, gdy dostaniesz pierwszy okres
Przede wszystkim – gratulacje!
/miesiaczka/pierwsza-miesiaczka/pierwszy-okres-co-robic/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl