MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Czy pierwsza miesiączka może być obfita?

Czy pierwsza miesiączka może być obfita?

0
Czy pierwsza miesiączka może być obfita?Czy pierwsza miesiączka może być obfita?

Pierwsza miesiączka to ważny moment w życiu każdej kobiety. Jednak – jak wszystko, co nowe – zanim nadejdzie, wywołuje sporą nerwowość. Czy będę wiedziała, co robić? Czy będzie bolało? Czego oczekiwać? Czy pierwsza miesiączka może być obfita? Czy pierwsza miesiączka jest skąpa?

To są absolutnie normalne obawy. Poczytaj o menstruacji, dowiedz się, czego się spodziewać, a nie będziesz się tak denerwować. Możemy Ci pomóc.

Czy pierwszy okres będzie obfity?

Ciotka. Czerwona fala. Te dni. Istnieje wiele określeń na miesiączkę i sporo z nich brzmi groźnie, jakby pierwszy okres musiał być naprawdę obfity. Jednak to mało prawdopodobne. Najbardziej prawdopodobne jest, że pierwsza miesiączka przebiegnie łagodnie i zauważysz tylko kilka kropli krwi.

A jeśli mój pierwszy okres wcale nie będzie skąpy?

Mimo że to się rzadko zdarza, obfita pierwsza miesiączka też jest całkiem normalnym zjawiskiem. Nie przejmuj się, jeśli pierwszy okres nie będzie skąpy. Jeśli się martwisz, porozmawiaj z mamą, pomyślcie o wizycie u lekarza, żeby omówić wszystkie Twoje obawy.

Dobrze się przygotuj i zadbaj o zapas podpasek Always. Mają chłonny wkład, który zmienia ciecz w żel, a żel nie przecieka. To zapewnia nawet do 100% ochrony przed przeciekaniem, niezależnie od tego, czy miesiączka jest obfita, czy nie.

Jak będzie wyglądać moja pierwsza miesiączka?

Możesz być zdziwiona, kiedy na bieliźnie zobaczysz kilka brązowawych plamek, a spodziewane obfite krwawienie wcale się nie pojawi. Brązowa krew to po prostu normalna krew, która nie jest już świeża. Kiedy krwawienie menstruacyjne jest lekkie, krew dużo wolniej opuszcza macicę i w rezultacie pojawia się brązowa wydzielina. Dlatego pierwsza miesiączka nie musi mieć czerwonego koloru, którego się spodziewałaś.

Okres trwa od 3 do 7 dni. Kiedy będziesz miesiączkować regularnie (czyli po roku lub dwóch, kiedy Twoje ciało wyreguluje poziom hormonów kontrolujących menstruację), okres będzie się pojawiał co około 28 dni. Możesz zaznaczyć w kalendarzu dzień, w którym dostałaś pierwszą miesiączkę. Dzięki temu będziesz wiedziała, kiedy mniej więcej spodziewać się następnej.

Pierwsza miesiączka może być obfita (lub przynajmniej nieco bardziej obfita) w pierwszym i drugim dniu, a w kolejnych dniach krwawienie będzie coraz lżejsze. To normalne. W pierwsze dni, kiedy krwawienie jest obfite, będziesz musiała częściej wymieniać podpaskę. To żaden problem, nie ma się czym przejmować.

Co mam robić, kiedy dostanę pierwszą miesiączkę?

Powiedz o tym mamie lub innej dorosłej osobie, do której masz zaufanie. Żeby chronić bieliznę, będziesz używać podpasek. Podpaski przymocowujesz do bielizny i wymieniasz co 4 do 8 godzin.

Jak zakładać podpaski takie jak ALWAYS Ultra:

  • najpierw wyjmij podpaskę z opakowania;
  • zerwij pasek zabezpieczający tylną stronę podpaski. Jeśli wybrałaś podpaski ze skrzydełkami, zdejmij zabezpieczenie także ze skrzydełek;
  • przyciśnij podpaskę klejącą stroną do bielizny. Jeśli podpaska ma skrzydełka, zawiń je wokół brzegów bielizny, żeby je zabezpieczyć.

Kiedy przyjdzie pora wymiany, odklej starą podpaskę, zawiń ją w papier toaletowy i wyrzuć do kosza na śmieci. Nigdy nie spłukuj jej w toalecie!

Menstruacja
Menstruacja
Obfite miesiączki
Obfite miesiączki

Powiązane artykuły

article
Czy pierwsza miesiączka może być obfita?
Pierwsza miesiączka to ważny moment w życiu każdej kobiety.
/miesiaczka/pierwsza-miesiaczka/obfita-pierwsza-miesiaczka/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl