10 pytań o okres

0
10 pytań o okres10 pytań o okres

Każda dziewczyna ma wiele wątpliwości dotyczących miesiączki, nie jesteś odosobniona. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytaniawszytko, co powinnaś wiedzieć o miesiączce.

Każda dziewczyna myśli o pierwszej miesiączce! Dorastanie to szalony okres w życiu, ale naprawdę nie warto się zamartwiać z powodu pierwszej miesiączki.

Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania o menstruację. Dzięki temu zrozumiesz, przez jakie zmiany przechodzisz, i będziesz bardziej pewna siebie i dowiesz się o okresie wszystkiego, co powinnaś wiedzieć.

1. Czym jest miesiączka i dlaczego się pojawia?

To proste: miesiączka to czas, w którym ciało kobiety pozbywa się niepotrzebnych tkanek. Są to tkanki z macicy, w której kiedyś może rozwijać się dziecko. Mniej więcej raz w miesiącu błona śluzowa macicy przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, gdyby kobieta zaszła w ciążę. Jednak jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, ta wyściółka jest niepotrzebna, więc zostaje usunięta razem z krwią. To jest właśnie menstruacja, czyli okres.

Kiedy dziewczyna dostaje okres, oznacza to, że jej ciało pozbywa się niewielkiej ilości krwi i niepotrzebnych tkanek. To naturalny, normalny proces, przez który przechodzą wszystkie kobiety.

2. Co się czuje w czasie okresu?

Samo usuwanie wydzieliny menstruacyjnej jest mało wyczuwalne. Niektóre dziewczyny w ogóle nie czują, że coś się dzieje. Na samym początku miesiączki zaczynasz jedynie odczuwać wilgoć w miejscach intymnych, a na bieliźnie zauważysz kilka kropli krwi.

3. Czy miesiączka ma zapach?

Nie powinna mieć! Zapach może być odczuwalny, kiedy płyn menstruacyjny wejdzie w kontakt z powietrzem. Jeżeli płyn zostanie zaabsorbowany jeszcze w pochwie, na przykład przez tampon, żaden zapach nie powinien być wyczuwalny. Jeśli Cię to niepokoi, pamiętaj by wystarczająco często zmieniać podpaski lub tampony.

4. Czy miesiączka jest bolesna?

Menstruacja jako taka nie boli, ale niektóre dziewczyny i kobiety odczuwają skurcze i inne niekomfortowe objawy. Ich przyczyną najczęściej są hormony, jakie ciało wydziela w czasie menstruacji. Hormony mają pobudzić macicę do ruchów, przy których część błony śluzowej zostanie usunięta.

5. Dostałam miesiączkę, ale jeszcze nie powiedziałam mamie. Nie potrafię rozmawiać o tych sprawach, chociaż mam dużo pytań. Co robić?

Wiele dziewczyn ma takie obawy. Jednak jeśli chodzi o miesiączkę, to mama naprawdę wie najlepiej. Dlatego powinnaś sama zacząć rozmowę. Mama Cię zrozumie, pomoże i rozwieje wątpliwości. W tym momencie życia będzie Twoją najlepszą przyjaciółką. Nadal wolisz z nią o tym nie rozmawiać? Porozmawiaj z ciocią, mamą przyjaciółki albo ze starszą siostrą.

6. Czy w czasie miesiączki mogę wziąć kąpiel lub prysznic?

Tak! W czasie miesiączki najważniejsza jest higiena, przecież chcesz się czuć świeżo i czysto. A kiedy już się wykąpiesz, zadbaj o świeżość, stosując wkładki higieniczne Discreet. To doskonały wybór, dzięki nim będziesz się czuła sucho, świeżo i pewnie każdego dnia.

7. Czy w czasie okresu muszę z czegoś rezygnować?

Miesiączka nie powinna Cię przed niczym powstrzymywać. Nadal możesz chodzić do szkoły, pomagać w domu, widywać się z przyjaciółmi, czy uprawiać sporty.

Wskazówka: zapoznaj się z linią produktów ALWAYS i wybierz te, które najlepiej sprawdzą się przy Twoim stylu życia.

8. Czy ktoś zauważy, że mam miesiączkę?

Nie, chyba że sama o tym powiesz. Ludzie mogą zauważyć, że jesteś bardziej „humorzasta” niż zwykle (to typowy objaw PMS). Jeśli ktoś Cię o to spyta, sama zdecydujesz, jak odpowiedzieć.

9. Ile krwi tracę podczas okresu?

Podczas okresu większość dziewcząt traci około 60 ml płynu menstruacyjnego (głównie w pierwszych dniach). Nie przejmuj się, Twój organizm sobie z tym poradzi.

10. Kiedy przestanę miesiączkować na dobre?

Kobiety miesiączkują aż do menopauzy, wtedy menstruacja ustaje i nie mogą już mieć dzieci. U większości kobiet następuje to w wieku czterdziestu paru – pięćdziesięciu paru lat. Jednak może nastąpić też wcześniej lub później. Niektóre kobiety przestają miesiączkować, kiedy mają 35 lat, inne dopiero przed sześćdziesiątką.

Powiązane artykuły

article
Wszystko o okresie
Każda dziewczyna ma wiele wątpliwości dotyczących miesiączki, nie jesteś odosobniona.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/wszystko-o-okresie/
Czas czytania (3) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/5IZadqr89jCiSBdMYnEO6W/8fe736140ac9b740dd3407e58a7b55e4/10-pyta__-o-okres-Title.jpg?w=1920
pl