Pewnie się zastanawiasz, co dzieje się w Twoim organizmie tuż przed okresem i co powoduje PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Zrozumienie przyczyn PMS może sprawić, że łatwiej sobie z nim poradzisz, a wiedza na temat tego, jak działa Twój organizm, może zwiększyć Twoją pewność siebie. Pamiętaj, nic poważnego się nie dzieje (nawet jeśli może trochę boleć).
W tym artykule wyjaśnimy Ci przyczyny PMS i podpowiemy, co możesz zrobić, żeby zmniejszyć te nie zawsze przyjemne objawy.
Objawy PMS są spowodowane zmieniającymi się poziomami estrogenu i progesteronu, czyli hormonów, które kontrolują Twój cykl menstruacyjny.
Progesteron może powodować drażliwość oraz wywoływać takie objawy jak uczucie głodu, trądzik, tkliwość piersi i zmęczenie. Natomiast estrogen może powodować wzdęcia, huśtawki nastrojów i bóle głowy.
Czasami objawami PMS są skurcze menstruacyjne spowodowane przez prostaglandyny, czyli substancje chemiczne znajdujące się w Twoim organizmie.
Prostaglandyny są wytwarzane przez macicę, kiedy masz dostać okres. Sprawiają, że Twoja macica kurczy się i rozkurcza (dlatego odczuwasz ból w podbrzuszu, kiedy dostajesz okres), aby pozbyć się wyściełającej ją błony śluzowej, która jest wydalana przez pochwę w postaci czerwonawej wydzieliny – krwi miesiączkowej.
Jednak wyjątkowo obfite krwawienie może nasilić skurcze menstruacyjne i być jedną z przyczyn PMS. To prosty mechanizm – jeżeli Twój organizm ma do wydalenia więcej krwi, macica musi pracować (tj. kurczyć się i rozkurczać) bardziej intensywnie, co sprawia, że odczuwasz nasilone objawy i ból menstruacyjny.
Na szczęście nie każda miesiączka jest taka sama. Pewnie zauważyłaś, że w niektórych miesiącach odczuwasz silniejsze objawy PMS, a w innych prawie ich nie ma.
Drobne zmiany w Twojej diecie lub stylu życia mogą mieć wpływ na Twoje hormony, co może sprawić, że w danym miesiącu objawy PMS będą lżejsze lub bardziej dokuczliwe.
Wiedza o tym, jakie są przyczyny PMS, może Ci pomóc lepiej sobie z nim radzić. Dbanie o to, by mięśnie były rozgrzane i rozluźnione ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania przyczynom PMS, takim jak kurczenie się i rozkurczanie macicy, które wywołuje skurcze menstruacyjne.
Wszystkie metody rozluźnienia mięśni pomogą złagodzić ból przedmiesiączkowy. Lekkie, rozciągające ćwiczenia jogi, szybki spacer, użycie okładu rozgrzewającego i zwinięcie się w kłębek na kanapie, dbanie o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu albo zwykły odpoczynek to dobre sposoby na rozluźnienie mięśni i poprawienie krążenia krwi w rejonie brzucha. Czasami pomóc może też wypicie herbatki ziołowej.
Chociaż skurcze, jakie odczuwasz podczas PMS, to nic przyjemnego, mogą być pomocne, bo sygnalizują, że zbliża się miesiączka.
W ten sposób będziesz miała czas na zaopatrzenie się w podpaski ALWAYS Ultra. Możesz włożyć kilka do torby i szafki w łazience lub w szkolnej szatni. Zapewnią Ci do 100% ochrony przed przeciekaniem w czasie miesiączki. ALWAYS Ultra mają chłonny wkład, który zmienia płyn w żel, a żel nie będzie przeciekać!