MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Kiedy mówimy o nieprawidłowym krwawieniu miesiączkowym?

Kiedy mówimy o nieprawidłowym krwawieniu miesiączkowym?

0
Kiedy mówimy o nieprawidłowym krwawieniu miesiączkowymKiedy mówimy o nieprawidłowym krwawieniu miesiączkowym

Miesiączka oznacza, że jesteś zdrowa, a Twój układ rozrodczy funkcjonuje tak, jak powinien. Jednak pewne zmiany pojawiające się w Twoim cyklu mogą Cię zaniepokoić i sprawić, że zaczniesz się zastanawiać, czy Twoja menstruacja jest prawidłowa. Najczęściej nie ma powodów do obaw, ale na pewno warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Aby Cię uspokoić, wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowa i nieprawidłowa menstruacja oraz prawidłowe i nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe, a także jak je odróżnić.

Jak wygląda prawidłowe krwawienie miesiączkowe

Cykl menstruacyjny zwykle trwa 28 dni, co oznacza, że będziesz mieć okres mniej więcej raz w miesiącu. Długość cyklu to bardzo indywidualna sprawa i może się okazać, że u Twoich koleżanek wygląda to inaczej niż u Ciebie, ale na ogół cykl, który trwa 21-35 dni uważany jest za prawidłowy. O nieprawidłowej menstruacji mówimy wtedy, gdy długość cyklu nie mieści się w tych granicach – innymi słowy, gdy okres pojawia się zbyt często lub zbyt rzadko.

Menstruacja zwykle trwa od 2 do 7 dni, co jest uważane za normę. Jeżeli krwawienie utrzymuje się dłużej niż tydzień, mówimy o nieprawidłowym krwawieniu miesiączkowym – tak samo wtedy, gdy Twoja miesiączka jest wyjątkowo obfita i musisz zmieniać podpaskę praktycznie co godzinę.

Plamienie

Lekkie krwawienie, które pojawia się bezpośrednio przed okresem, nazywamy plamieniem. Zdarza się ono bardzo często i na ogół nie jest powodem do niepokoju. Plamienie to różowe lub brązowawe ślady krwi, które możesz zauważyć na papierze toaletowym lub na bieliźnie. Wprawdzie pozostawiają plamy na jasnym materiale, ale w tym przypadku nie musisz używać tamponów czy podpasek. Możesz być jednak zaniepokojona, jeśli nie wiesz, co to jest.

Pamiętaj, że plamienie to nie to samo co nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe. Jeżeli krwawienie jest bardzo obfite i krew przesiąka przez bieliznę, a nie jest to termin Twojej miesiączki, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

A jeśli faktycznie jest to plamienie, używaj wkładek higienicznych, takich jak ALWAYS Dailies, które wchłaniają wilgoć podobnie jak podpaski, ale są o wiele cieńsze i dobrze dopasowują się do bielizny. Dlatego stanowią świetne rozwiązanie w te dni, kiedy nie musisz sięgać po podpaski, ale wciąż potrzebujesz niezawodnej ochrony. A w dodatku ALWAYS DAILIES są tak cienkie i dopasowane, że nawet nie zauważysz, że je nosisz.

Przyczyny nieprawidłowego krwawienia miesiączkowego

Nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe może Cię niepokoić, zwłaszcza jeśli nie wiesz, jaka jest jego przyczyna. Nieprawidłowe krwawienie jest skutkiem zaburzeń hormonów, które kontrolują Twój cykl reprodukcyjny, w tym również to, kiedy dostaniesz okres i jak długo będzie on trwał. Poznanie kilku możliwych przyczyn tych zaburzeń hormonalnych może Ci pomóc zrozumieć, która z nich pojawiła się w Twoim przypadku.

 1. Ważysz za mało.
 2. Ważysz za dużo.
 3. Jesteś bardzo zestresowana.
 4. Cierpisz na pewne choroby, które zakłócają Twój cykl hormonalny. W takiej sytuacji porozmawiaj z lekarzem.

Różne przykłady nieprawidłowej menstruacji i nieprawidłowego krwawienia

 1. Rzadko masz okres.
 2. Nie miałaś okresu przez trzy kolejne miesiące.
 3. Odczuwasz silny ból podczas miesiączki bądź bezpośrednio przed nią.
 4. Pomiędzy miesiączkami pojawia się plamienie.

Oznaki nieprawidłowego krwawienia miesiączkowego

Oto kilka oznak nieprawidłowej menstruacji, które wymagają uwagi:

 1. Twoja miesiączka trwa ponad 7 dni;
 2. Krwawienie jest tak obfite, że musisz co godzinę zmieniać podpaskę lub tampon i to przez okres dłuższy niż dwie godziny.
 3. Krew wypływa wyraźnymi strumieniami.
 4. Krwawienie utrzymuje się przez tydzień lub dłużej.
 5. Musisz budzić się w środku nocy, żeby zmienić podpaskę.

Jeżeli zauważasz u siebie którekolwiek z tych nieprawidłowych objawów, może to oznaczać, że masz krwotok miesiączkowy. Najlepiej poproś o radę lekarza.

Tampony TAMPAX Compak Pearl są dostępne w różnych rozmiarach i mają różny stopień chłonności. Są bardzo małe, więc łatwo możesz je wszędzie ze sobą zabrać. Poza tym w tamponach TAMPAX Compak Pearl oraz Pearl zastosowano opatentowaną technologię LeakGuard, która zapewnia do 100% ochrony przed przeciekaniem, abyś czuła się sucho i pewnie podczas miesiączki.

Menstruacja
Menstruacja
Nieregularny okres
Nieregularny okres
Podpaski
Podpaski

Powiązane artykuły

article
Kiedy mówimy o nieprawidłowym krwawieniu miesiączkowym?
Miesiączka oznacza, że jesteś zdrowa, a Twój układ rozrodczy funkcjonuje tak, jak powinien.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/nieprawidlowe-krwawienie-miesiaczkowe/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl