MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Dlaczego mam nieregularny okres?

Dlaczego mam nieregularny okres?

0
Dlaczego mam nieregularny okres?Dlaczego mam nieregularny okres?

Nieważne, czy pojawiają się za wcześnie, za późno, czy w danym miesiącu nie pojawiają się w ogóle – nieregularne miesiączki mogą naprawdę wzbudzać niepokój. Ale poznanie możliwych przyczyn nieregularnego okresu może rozwiać Twoje obawy. Dowiesz się, kiedy nieregularny okres jest czymś zupełnie normalnym (czyli w większości przypadków!), a kiedy powinnaś wybrać się do lekarza.

Kiedy mówimy o nieregularnych miesiączkach?

Zacznijmy od tego, jak wyglądają regularne miesiączki, zanim przyjrzymy się przyczynom nieregularnego okresu. Typowy cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Ale czasem może to być od 21 do 35 dni i nie ma w tym nic niezwykłego. Co więcej, długość cyklu różnie wygląda u różnych dziewcząt, a w dodatku może być różna w kolejnych miesiącach.

Na ogół dziewczęta, które mają regularny cykl menstruacyjny, dostają okres mniej więcej raz w miesiącu. Jeśli Twój okres spóźnia się i przechodzi na kolejny miesiąc lub jeszcze następny, albo pojawia się wcześniej, niż się spodziewałaś, możemy już mówić o nieregularnym okresie.

Jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek?

Przyczyną nieregularnej menstruacji zawsze są szalejące hormony. Jest szereg czynników, które powodują, że Twoje hormony mogą zachowywać się trochę dziwnie i w większości wypadków nie oznacza to nic niezwykłego ani niedobrego. Więc dlaczego dokladnie możesz mieć nieregularny okres? Oto kilka takich sytuacji.

1. Dopiero niedawno zaczęłaś miesiączkować

To właśnie główna przyczyna nieregularnych miesiączek u dziewcząt. Jeśli właśnie zaczęłaś miesiączkować, to zupełnie normalne, że masz nieregularny okres. Dzieje się tak dlatego, że Twoje ciało nie przyzwyczaiło się jeszcze do nowych hormonów, które uaktywniają się w okresie dojrzewania i sprawiają, że masz okres. Ale praktyka czyni mistrza. Kiedy już Twój organizm przystosuje się do cykli menstruacyjnych (co zwykle trwa około roku), zauważysz, że Twoje miesiączki staną się bardziej regularne.

2. Owulacja

Innym powodem nieregularnego krwawienia jest owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej przez jajniki, które następuje w połowie cyklu. Ciągłe zmiany w poziomach hormonów, które sygnalizują Twojemu organizmowi, że czas już uwolnić komórkę jajową z jednego z jajników, mogą wywołać plamienie – jasnoróżowe lub brązowe ślady krwi, które zauważysz na bieliźnie lub na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety. Plamienie owulacyjne może pojawić się w połowie cyklu lub – mówiąc dokładniej – 14 dni przed pierwszym dniem następnej miesiączki. Przy plamieniu nie musisz sięgać po podpaskę czy tampon, ale może ono pozostawić widoczną plamę na jasnej bieliźnie. Plamienie zwykle nie jest powodem do niepokoju, ale możesz skonsultować się z lekarzem, jeśli zdarza się zbyt często lub w sposób nieprzewidywalny. Jeżeli zauważysz u siebie plamienie, użyj wkładek higienicznych, takich jak ALWAYS DAILIES, żeby chronić bieliznę przed zabrudzeniem. ALWAYS DAILIES są tak cienkie i elastyczne, że nawet nie zauważysz, że je nosisz. Poza tym są pakowane pojedynczo w niewielkie torebeczki, które możesz łatwo włożyć do plecaka lub tylnej kieszeni spodni, gdy będziesz ich potrzebować.

3. Jesteś zestresowana

Stres może również zmienić równowagę hormonalną w Twoim organizmie i być przyczyną nieregularnych miesiączek. Jeśli podejrzewasz, że to właśnie stres wpływa na Twój okres, wypróbuj techniki relaksacyjne (np. koncentrowanie się na oddechu) lub postaraj się wyeliminować ze swojego życia podstawowe przyczyny stresu.

4. Drastyczne zmiany wagi

Niektóre dziewczęta przestają mieć okres, kiedy gwałtownie przybierają na wadze lub szybko chudną, więc nagłe zmiany masy ciała na pewno są jedną z przyczyn nieregularnej menstruacji. Tkanka tłuszczowa w rozsądnych ilościach jest zdrowa, a nawet niezbędna do prawidłowego funkcjonowania hormonów. Jeśli podejrzewasz, że to właśnie ekstremalna dieta może być przyczyną Twoich nieregularnych miesiączek, porozmawiaj z lekarzem, który podpowie Ci, jak dbać o prawidłowe odżywianie. Dbaj o zdrowie i kochaj siebie taką, jaka jesteś!

5. Zespół policystycznych jajników

Inną częstą przyczyną zaburzeń równowagi hormonalnej jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Występuje on wtedy, gdy na jajnikach tworzą się torbiele, które zakłócają owulację, powodując nieregularne miesiączki lub brak menstruacji. Zespół policystycznych jajników jest bardzo powszechnym zjawiskiem i może być zdiagnozowany przez lekarza, który przepisze Ci odpowiednie leki zwalczające objawy tej dolegliwości.

6. Zbyt intensywnie ćwiczysz

Chociaż ruch i ćwiczenia na pewno są dobre dla zdrowia – więc nie rezygnuj z nich! – zbyt intensywne treningi mają wpływ na poziom hormonów i mogą powodować nieregularną menstruację.

7. Bierzesz leki

Pewne leki mają wpływ na poziomy hormonów i mogą być jedną z przyczyn nieregularnych miesiączek. Porozmawiaj z rodzicami lub lekarzem, żeby dowiedzieć się, które leki mogą powodować nieregularną menstruację.

Teraz kiedy już wiesz, dlaczego masz nieregularny okres, więc możesz przestać się nimi martwić. W większości wypadków nie ma powodu do obaw. Twój organizm z czasem wróci na właściwy tor z Twoją pomocą i przy odrobinie cierpliwości.

Bez względu na przyczynę nieregularnych miesiączek, doskonałym sposobem na zabezpieczenie się przed niespodziewaną miesiączką są tampony. Zwłaszcza takie jak TAMPAX Compak Pearl, które zajmują mało miejsca w torebce. Staraj się mieć pod ręką kilka tamponów TAMPAX, aby ustrzec się przed przykrymi niespodziankami.

Nieregularny okres
Nieregularny okres
Kalendarzyk miesiączkowy
Kalendarzyk miesiączkowy

Powiązane artykuły

article
Dlaczego mam nieregularny okres?
Nieważne, czy pojawiają się za wcześnie, za późno, czy w danym miesiącu nie pojawiają się w ogóle – nieregularne miesiączki mogą naprawdę wzbudzać niepokój.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/dlaczego-mam-nieregularny-okres/
Czas czytania (4) min
undefined?w=1920
pl