Co to jest cykl miesiączkowy

0
Co to jest cykl miesiączkowyCo to jest cykl miesiączkowy

Z pewnością wiele słyszałaś na temat miesiączki.

Możliwe, że już ją nawet dostałaś (gratulacje!).

Czy wiesz jednak, co to jest i jak dokładnie przebiega cykl menstruacyjny?

1. Co to jest cykl miesiączkowy?

Mówiąc w skrócie, cykl menstruacyjny to comiesięczny proces owulacyjny, który zachodzi w organizmie kobiety. Występowanie cyklu miesiączkowego jest kontrolowane przez żeńskie hormony płciowe produkowane przez jajniki — głównie estrogen i progesteron. Dzięki wspólnej pracy estrogenu i progesteronu Twoje ciało przechodzi z jednej fazy cyklu menstruacyjnego do następnej.

2. Jaka długo trwa cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy trwa przeciętnie 28 dni. Może jednak równie dobrze trwać od 21 do 35 dni i nie oznacza to, że coś jest nie tak. Nie martw się więc, jeśli nie dostajesz zwłaszcza miesiączki dokładnie co 28 dni. Może się tak zdarzyć wtedy, gdy dopiero zaczynasz miesiączkować. Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka, Twój cykl menstruacyjny może być nieregularny nawet przez dwa pierwsze lata, ponieważ Twoje ciało musi się przystosować do nowo produkowanych hormonów

Understanding the course of your menstrual cycle can help you determine when you will get your period. Knowledge about the individual phases of the menstrual cycle can also help you understand the changes that occur in your body during the month. Let's get started.

  1. Miesiączka

Cykl miesiączkowy rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiączki (lub menstruacji). Odnotowuje się wtedy najniższy poziom estrogenu i progesteronu. Wewnętrzna wyściółka macicy, czyli zabarwiony na czerwono płyn zawierający krew oraz tkankę błony macicy zwaną endometrium, złuszcza się i zostaje wydalona z ciała kobiety przez pochwę. Proces ten trwa od 3 do 7 dni.

  1. Faza folikularna

Następnie poziom estrogenu wzrasta, wpływa na zahamowanie miesiączki i sprawia, że endometrium zaczyna na powrót narastać. Estrogen wysyła także sygnał do jajników, że już czas, aby przygotować pęcherzyk jajnikowy, czyli mały, płynny pęcherzyk znajdujący się na jajnikach i zawierający komórkę jajową, która zostanie uwolniona w późniejszej fazie. Tę fazę cyklu menstruacyjnego nazywamy fazą folikularną lub przedowulacyjną.

  1. Owulacja

Poziom estrogenu w Twoim ciele stale wzrasta aż do 14. dnia cyklu miesiączkowego. Następnie rosnąca w pęcherzyku komórka jajowa zostaje uwolniona i wędruje jajowodami do macicy. Jeśli w pobliżu znajduje się sperma, czyli płyn zawierający męskie komórki rozrodcze, powstała w wyniku uprawiania seksu bez zabezpieczenia, to komórka jajowa zostanie zapłodniona, przyczepi się do narosłego endometrium, a następnie rozwinie się w płód. Hormony, których poziom w czasie owulacji jest znacznie podniesiony, przyczyniają się także do zwiększenia ilości wydzieliny z pochwy, którą możesz zauważyć na bieliźnie. Korzystanie z wkładek higienicznych, takich jak Discreet, pomoże Ci utrzymać w tym okresie uczucie świeżości i czystości.

  1. Faza lutealna

W kolejnej fazie cyklu miesiączkowego wzrasta poziom progesteronu, natomiast poziom estrogenu spada. Faza ta zwana jest fazą lutealną lub przedmenstruacyjną. Zadaniem progesteronu jest pogrubić błonę śluzową macicy tak, aby komórka jajowa uwolniona w czasie owulacji mogła się do niej z powodzeniem przyczepić i rozwinąć się w płód, jeśli została zapłodniona. Progesteron osiąga najwyższy poziom pomiędzy 21. a 24. dniem cyklu. Następnie, jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona, poziom progesteronu spada, wysyłając ciału sygnał, aby rozpoczęło proces złuszczania się błony śluzowej macicy. To wtedy dziewczęta i kobiety zaczynają odczuwać huśtawki nastrojów, zwiększony apetyt i skurcze związane z ZNP, czyli zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Z samej definicji cyklu miesiączkowego wynika, że jest to proces powtarzalny. Oznacza to, że koniec jednego cyklu jest równocześnie początkiem następnego. Po fazie lutealnej Twój cykl rozpoczyna się na nowo w pierwszym dniu miesiączki.

Teraz już wiesz, jak przebiega cykl miesiączkowy. Dzięki temu możesz przewidzieć, kiedy dostaniesz miesiączkę i zrozumieć zmiany zachodzące w Twoim ciele, takie jak zwiększona ilość wydzieliny z pochwy czy skurcze menstruacyjne.

Menstruacja
Menstruacja
Cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny
Nieregularny okres
Nieregularny okres

Powiązane artykuły

article
Co to jest cykl miesiączkowy
Z pewnością wiele słyszałaś na temat miesiączki.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/co-to-jest-cykl-miesiaczkowy/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl