Ból, który pojawia się przed okresem

0
Ból, który pojawia się przed okresemBól, który pojawia się przed okresem

Ból, który możesz odczuwać przed miesiączką, to jeden z objawów PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Powiemy Ci, jakie są jego przyczyny i jak możesz sobie z nim poradzić.

Pierwsza miesiączka to naprawdę ważne wydarzenie – oznacza, że prawidłowo się rozwijasz. Ale ból przed okresem to nic fajnego. Na szczęście można sobie z nim poradzić.

1. Co powoduje ból przed miesiączką?

Ból przed okresem jest wynikiem działania hormonów zwanych prostaglandynami. Są one uwalniane podczas miesiączki i sprawiają, że Twoja macica kurczy się i rozkurcza, aby usunąć krew, tkankę i płyn menstruacyjny.

To właśnie skurcze macicy sprawiają, że przed miesiączką i w jej trakcie odczuwasz przedłużający się, tępy ból w podbrzuszu. Są też przyczyną bólu pleców, który może Ci dokuczać podczas PMS.

Skurcze, jakie odczuwasz przed menstruacją, stanowią najczęstszą formę bólu przedmiesiączkowego, ale w tym czasie mogą pojawiać się też inne dolegliwości bólowe – na przykład bóle głowy.

W ten sposób Twój organizm reaguje na zmiany hormonalnezmiany hormonalne, które mają miejsce podczas okresu. Niektóre dziewczęta odczuwają też ból piersi, które przed miesiączką stają się bardzo wrażliwe, a czasem podrażnione. To zupełnie normalne i znów winne są hormony.

2. Jak poradzić sobie z bólem przed okresem

Na szczęście jest wiele sposobów, które pomogą Ci uporać się z bólem przed miesiączką. Musisz po prostu zrelaksować się i rozluźnić mięśnie.

Świetną metodą na rozluźnienie mięśni jest wykorzystanie wysokiej temperatury. Czyli możesz wziąć ciepłą kąpiel, użyć okładu rozgrzewającego lub butelki z gorącą wodą albo zwinąć się w kłębek na kanapie pod ulubionym kocem. Czasami pomóc może również wypicie herbatki ziołowej.

Pomyśl też o ćwiczeniach – tak, tak! To też doskonałe rozwiązanie. Chociaż ruch i gimnastyka są pewnie ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę, kiedy męczy Cię ból przedmiesiączkowy, na pewno warto je wypróbować. Pamiętaj, że ćwiczenia zwiększają przepływ krwi, a to pomaga rozluźnić mięśnie.

A poza tym zwiększają też poziom substancji chemicznych zwanych endorfinami, które nie tylko poprawiają nastrój, ale również pomagają poradzić sobie z bólem.

Więcej wskazówek znajdziesz tutaj.

Musisz też zaopatrzyć się w odpowiednie produkty higieniczne! Chociaż bóle, jakie odczuwasz przed miesiączką, to nic przyjemnego, pełnią ważną funkcję –sygnalizują, że zbliża się okres.

Dzięki temu masz czas na zrobienie odpowiedniego zapasu podpasek ALWAYS Ultra. Możesz już teraz włożyć je do torby oraz do szafki w łazience lub w szkolnej szatni.

Ból menstruacyjny
Ból menstruacyjny
PMS
PMS
Menstruacja
Menstruacja

Powiązane artykuły

article
Ból przed okresem
Pierwsza miesiączka to naprawdę ważne wydarzenie – oznacza, że prawidłowo się rozwijasz.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/bol-przed-okresem/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl