Naprawdę silne bóle miesiączkowe to żadna przyjemność.
Masz wtedy ochotę zostać w domu, zwinąć się w kłębek na kanapie pod swoim ulubionym kocem i bez końca oglądać poprawiające nastrój komedie romantyczne.
Pozwól jednak, że wyjaśnimy Ci kilka ważnych kwestii i podpowiemy, kiedy bardzo bolesne miesiączki są zupełnie normalne, co możesz zrobić, żeby je złagodzić, a kiedy najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Po kolei. Bóle menstruacyjne to nic nadzwyczajnego, nawet gdy są intensywne. Powodują je prostaglandyny, czyli hormony wytwarzane przez Twój organizm.
Sprawiają one, że Twoja macica kurczy się i rozkurcza, co pomaga jej wydalić złuszczone tkanki błony śluzowej wraz z krwią. Ten czerwonawy płyn to właśnie krew menstruacyjna. Bóle menstruacyjne zwykle zaczynają się na dzień lub dwa przed miesiączką.
Niestety, im dłuższa i bardziej obfita jest Twoja miesiączka, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz odczuwać silne bóle menstruacyjne. Dzieje się tak dlatego, że Twoja macica będzie kurczyć się i rozkurczać dłużej, pozbywając się większej ilości wydzieliny.
Ale spokojnie. Taka sytuacja wcale nie musi powtarzać się co miesiąc. Intensywność Twoich bólów menstruacyjnych – oraz ogólnie objawów miesiączkowych – będzie różnić się w poszczególnych miesiącach. Zmiany w stylu życia i diecie mogą skutkować bardziej obfitymi i bolesnymi miesiączkami. Dlatego jeśli odczuwasz bóle menstruacyjne, zastanów się, co nowego znalazło się ostatnio w Twojej diecie lub jakie zwyczaje zmieniłaś, bo mogło to mieć wpływ na Twoją miesiączkę.
Silniejsze niż zwykle skurcze menstruacyjne są na ogół oznaką zmian w poziomach hormonów w danym miesiącu. Zwykle jednak Twój organizm sam to wszystko uporządkuje.
Dbanie o to, by mięśnie były rozluźnione, ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania skurczom, które powodują bardzo bolesne miesiączki.
Na początek zadbaj o to, by rozgrzać mięśnie. Sięgnij po butelkę z gorącą wodą i połóż ją w dole brzucha, weź ciepły prysznic lub zwiń się w kłębek na kanapie w miękkim i wygodnym ubraniu.
Pomóc mogą też lekkie ćwiczenia, bo poprawiają krążenie krwi w obszarach podatnych na skurcze. I wcale nie chodzi o intensywną gimnastykę. Możesz równie dobrze wybrać się na szybki spacer dookoła bloku lub domu, wykonać kilka prostych pozycji jogi lub ćwiczeń rozciągających, albo zrobić sobie szybki i łatwy trening na siłowni.
Dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu może również pomóc złagodzić bardzo bolesne miesiączki. To oznacza picie dużej ilości wody oraz ograniczenie kofeiny i słonych potraw.
Możesz też porozmawiać z mamą lub z inną dorosłą osobą, której ufasz, czy nie powinnaś w takim przypadku sięgnąć po tabletkę przeciwbólową.
Bolesne miesiączkowanie to dolegliwość, której głównymi objawami są silne skurcze i bóle menstruacyjne, jakie dziewczęta i kobiety odczuwają, zanim dostaną okres oraz w jego trakcie.
Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli Twoje bóle menstruacyjne są znacznie silniejsze niż zwykle i nie pomagają na nie leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Razem możecie ustalić przyczynę bólu menstruacyjnego i znaleźć skuteczne rozwiązanie.
Dobra wiadomość jest taka, że skurcze menstruacyjne mogą dać Ci znać, że już niedługo dostaniesz okres. A w takiej sytuacji sprawdź, czy masz odpowiedni zapas podpasek i tamponów. Dobrym pomysłem jest wrzucenie do torby kilku podpasek ALWAYS Ultra.
W podpasek ALWAYS Ultra zastosowano technologię chłonnego żelu, aby zamykać płyn wewnątrz podpaski i zapewnić Ci do 100% ochrony przed przeciekaniem, żebyś zawsze czuła się pewnie podczas miesiączki – i to bez względu na to, czy odczuwasz skurcze, czy nie.