MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Jak radzić sobie z bardzo bolesnymi miesiączkami?

Jak radzić sobie z bardzo bolesnymi miesiączkami?

0
Jak radzić sobie z bardzo bolesnymi miesiączkamiJak radzić sobie z bardzo bolesnymi miesiączkami

Naprawdę silne bóle miesiączkowe to żadna przyjemność.

Masz wtedy ochotę zostać w domu, zwinąć się w kłębek na kanapie pod swoim ulubionym kocem i bez końca oglądać poprawiające nastrój komedie romantyczne.

Pozwól jednak, że wyjaśnimy Ci kilka ważnych kwestii i podpowiemy, kiedy bardzo bolesne miesiączki są zupełnie normalne, co możesz zrobić, żeby je złagodzić, a kiedy najlepiej skonsultować się z lekarzem.

1. Co powoduje silne bóle menstruacyjne?

Po kolei. Bóle menstruacyjne to nic nadzwyczajnego, nawet gdy są intensywne. Powodują je prostaglandyny, czyli hormony wytwarzane przez Twój organizm.

Sprawiają one, że Twoja macica kurczy się i rozkurcza, co pomaga jej wydalić złuszczone tkanki błony śluzowej wraz z krwią. Ten czerwonawy płyn to właśnie krew menstruacyjna. Bóle menstruacyjne zwykle zaczynają się na dzień lub dwa przed miesiączką.

Niestety, im dłuższa i bardziej obfita jest Twoja miesiączka, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz odczuwać silne bóle menstruacyjne. Dzieje się tak dlatego, że Twoja macica będzie kurczyć się i rozkurczać dłużej, pozbywając się większej ilości wydzieliny.

Ale spokojnie. Taka sytuacja wcale nie musi powtarzać się co miesiąc. Intensywność Twoich bólów menstruacyjnych – oraz ogólnie objawów miesiączkowych – będzie różnić się w poszczególnych miesiącach. Zmiany w stylu życia i diecie mogą skutkować bardziej obfitymi i bolesnymi miesiączkami. Dlatego jeśli odczuwasz bóle menstruacyjne, zastanów się, co nowego znalazło się ostatnio w Twojej diecie lub jakie zwyczaje zmieniłaś, bo mogło to mieć wpływ na Twoją miesiączkę.

Silniejsze niż zwykle skurcze menstruacyjne są na ogół oznaką zmian w poziomach hormonów w danym miesiącu. Zwykle jednak Twój organizm sam to wszystko uporządkuje.

2. Jak złagodzić bardzo bolesne miesiączki

Dbanie o to, by mięśnie były rozluźnione, ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania skurczom, które powodują bardzo bolesne miesiączki.

Na początek zadbaj o to, by rozgrzać mięśnie. Sięgnij po butelkę z gorącą wodą i połóż ją w dole brzucha, weź ciepły prysznic lub zwiń się w kłębek na kanapie w miękkim i wygodnym ubraniu.

Pomóc mogą też lekkie ćwiczenia, bo poprawiają krążenie krwi w obszarach podatnych na skurcze. I wcale nie chodzi o intensywną gimnastykę. Możesz równie dobrze wybrać się na szybki spacer dookoła bloku lub domu, wykonać kilka prostych pozycji jogi lub ćwiczeń rozciągających, albo zrobić sobie szybki i łatwy trening na siłowni.

Dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu może również pomóc złagodzić bardzo bolesne miesiączki. To oznacza picie dużej ilości wody oraz ograniczenie kofeiny i słonych potraw.

Możesz też porozmawiać z mamą lub z inną dorosłą osobą, której ufasz, czy nie powinnaś w takim przypadku sięgnąć po tabletkę przeciwbólową.

3. Co to jest bolesne miesiączkowanie?

Bolesne miesiączkowanie to dolegliwość, której głównymi objawami są silne skurcze i bóle menstruacyjne, jakie dziewczęta i kobiety odczuwają, zanim dostaną okres oraz w jego trakcie.

4. Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?

Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli Twoje bóle menstruacyjne są znacznie silniejsze niż zwykle i nie pomagają na nie leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Razem możecie ustalić przyczynę bólu menstruacyjnego i znaleźć skuteczne rozwiązanie.

5. Bądź przygotowana na miesiączkę

Dobra wiadomość jest taka, że skurcze menstruacyjne mogą dać Ci znać, że już niedługo dostaniesz okres. A w takiej sytuacji sprawdź, czy masz odpowiedni zapas podpasek i tamponów. Dobrym pomysłem jest wrzucenie do torby kilku podpasek ALWAYS Ultra.

W podpasek ALWAYS Ultra zastosowano technologię chłonnego żelu, aby zamykać płyn wewnątrz podpaski i zapewnić Ci do 100% ochrony przed przeciekaniem, żebyś zawsze czuła się pewnie podczas miesiączki – i to bez względu na to, czy odczuwasz skurcze, czy nie.

Obfite miesiączki
Obfite miesiączki
Ból menstruacyjny
Ból menstruacyjny
Menstruacja
Menstruacja

Powiązane artykuły

article
Jak radzić sobie z bardzo bolesnymi miesiączkami?
Masz wtedy ochotę zostać w domu, zwinąć się w kłębek na kanapie pod swoim ulubionym kocem i bez końca oglądać poprawiające nastrój komedie romantyczne.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/bardzo-bolesne-miesiaczki/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl