Nieprzyjemne choroby skóry

Nieprzyjemne choroby skóry

Choroby skóry, takie jak kurzajki czy grzybica stóp, mogą dosięgnąć każdego. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na wybierane przez nas kosmetyki.

Co powoduje kurzajki? Czy są one zakaźne?
Kurzajki powstają w wyniku zakażenia wirusem. Mogą pojawiać się na całym ciele, jednak często występują na dłoniach, stopach i twarzy. Brodawki są zakaźne w bardzo niewielkim stopniu.

Brodawki to zmiany skórne, które często samoistnie znikają z czasem. Leczenie kurzajek obejmuje stosowanie leków dostępnych bez recepty, które nakłada się bezpośrednio na miejsca zmian. Jeśli taka kuracja nie pomaga, należy skorzystać ze specjalistycznych leków dostępnych na receptę. Niektóre kurzajki wymagają interwencji lekarza – są one wtedy usuwane przez zamrażanie, wypalanie lub za pomocą zabiegu laserem. Kurzajki, nawet te leczone, mogą powrócić.

Co to jest grzybica stóp?

Jest to zakaźna choroba skóry, w wyniku której naskórek na stopach łuszczy się i zamiera. Jest ona wywołana powszechnie występującym grzybem, a na zainfekowanym obszarze może wystąpić stan zapalny połączony z silnym swędzeniem. Grzybicą stóp możesz zarazić się w szatni lub korzystając ze wspólnego prysznica z zarażoną osobą.

Pomocne w leczeniu tej choroby są talk, kremy przeciwgrzybiczne oraz noszenie bawełnianych skarpetek. Żeby uniknąć zarażenia się grzybicą stóp, należy zawsze nosić własne klapki podczas korzystania z publicznie dostępnych pryszniców, szatni i basenów.

Co powoduje łupież?

Łupież to choroba skóry, w wyniku której powstają tłuste lub suche białe "płatki", najczęściej we włosach lub na brwiach. Mogą one wywoływać swędzenie. Mimo, że przyczyna łupieżu nie jest do końca znana, jest on kojarzony z przetłuszczającymi się włosami. Stres, zmiany hormonalne i zmiany pór roku mogą nasilać objawy łupieżu.

W celu kontrolowania objawów łupieżu, codziennie myj włosy szamponem przeciwłupieżowym. Pozostaw szampon na głowie przez 5 minut, żeby jego składniki mogły zadziałać. Następnie energicznie masuj skórę głowy w celu rozluźnienia naskórka i dokładnie spłucz.

Co to jest opryszczka? Czy jest zaraźliwa?

Opryszczkę najczęściej wywołuje wirus Herpes simplex typu 1. W wyniku zarażenia opryszczką powstają pęcherzyki zapalne, które mogą swędzieć lub boleć. Atak tej choroby zazwyczaj trwa od kilku dni do dwóch tygodni. Opryszczka jest bardzo zaraźliwa! Może być przenoszona poprzez dotknięcie pęcherzyka, korzystanie ze wspólnych sztućców, szczoteczek do zębów, czy całowanie z osobą zarażoną .

Warto stosować krem z filtrem, unikać niektórych pokarmów oraz ograniczyć stres – pomaga to zmniejszyć objawy tej choroby. Również stosowanie specjalnych leków czy maści może przyspieszyć proces leczenia.


Zostaw komentarz *Tekst obowiązkowy
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Wrażliwe zęby i dziąsła

Wrażliwe dziąsła i zęby nie pozwalają ci się cieszyć jedzeniem, a przy ich myciu sprawiają ci ból? Istnieje wiele sposobów na wrażliwe zęby lub dziąsła.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Porady ginekologiczne

Poznaj odpowiedzi ginekolog doktor Agnieszki Zawadzkiej na najczęściej zadawane pytania dotyczące dojrzewania.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o higienę intymną?

Dbasz o higienę, ale mimo to miewasz problemy natury intymnej? Nie wpadaj w panikę. Kliknij i dowiedz się jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o długie włosy?

Twoje włosy to jeden wielki nieład? Oto nasz przewodnik, jak poskromić Twoje włosy.

Dowiedz się wiecej

Pantene

Jak używać nici dentystycznej?

Czy używanie nici dentystycznej jest trudne? Oto sposób na czyste i piękne zęby, gdy nosisz aparat ortodontyczny.

Dowiedz się wiecej

Oral-B