Co to są torbiele na jajniku?

Co to są torbiele na jajniku?

Torbiele jajników to pęcherzykowate narośla na jajnikach. Dowiedz się jakie są ich najczęstsze objawy i jak można im zapobiegać.

Co to są torbiele na jajniku?
Torbiele na jajniku to pęcherzykowate narośla na jajnikach - części ciała produkującej i uwalniającej jajeczka. Torbiele mogą być wypełnione płynem, krwią lub innym materiałem.

Torbiele to zjawisko dość powszechne, a większość z nich jest nieszkodliwa. Wiele torbieli znika samoistnie, w ciągu dwóch lub trzech cykli menstruacyjnych. Czasami, jeśli są zbyt duże, mogą zakłócać przebieg cyklu, opóźniając krwawienie i sprawiając, że staje się ono bardziej obfite.

Jednak niektóre torbiele są bardziej poważne i wymagają leczenia. Zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynne, które sprawia, że jajniki funkcjonują w nieprzewidywalny sposób. PCOS jest związany z tworzeniem się torbieli pęcherzykowatych, które uniemożliwiają uwolnienie jajeczek. Podczas miesiączki, krwawienie może być bardzo obfite, gdyż błona śluzowa macicy jest często grubsza niż normalnie. Kobiety cierpiące na PCOS często mają podwyższony poziom testosteronu, co objawia się większym owłosieniem twarzy i klatki piersiowej.

Większość torbieli jajników pojawia się bezobjawowo, chyba że pękną, albo skręcą się - wtedy poczujesz silny ból brzucha i mdłości. Sygnałem do dokładniejszej obserwacji jest również nieregularny cykl miesiączkowy – koniecznie wybierz się na odpowiednie badania.

Jak powstają cysty na jajniku?
Na PCOS często cierpią kobiety młode i otyłe. Nie ma jednak jednoznacznych danych wskazujących, jak i dlaczego powstają torbiele. Istnieją pewne uzasadnione przypuszczenia, że dieta z dużą zawartością tłuszczu oraz spożycie dużych ilości kofeiny przyczyniają się do powstania i rozwoju torbieli.

Jak leczy się torbiele jajnika?
Każda torbiel powinna zostać zbadana przez lekarza. Mimo, że większość torbieli jajnika nie ma charakteru rakowego, nie powinnaś ryzykować. Badanie narządów rodnych umożliwi lekarzowi stwierdzenie, czy w ogóle występują one w Twoim organizmie. Jeśli lekarz podejrzewa ich występowanie, może zalecić dalsze badania, takie jak:

USG, gdzie stosuje się fale dźwiękowe (zewnętrznie) w celu uzyskania obrazu narządów rodnych, a torbiele można rozpoznać i zmierzyć
•Laparoskopia, podczas której do ciała wprowadzana jest podświetlana kamera, tak żeby lekarz mógł zobaczyć, co znajduje się wewnątrz.
• Badania krwi .

Istnieje kilka sposobów leczenia torbieli jajnika.
• Pigułki antykoncepcyjne pomagają wyregulować owulację i zmniejszyć torbiele.
• Większe torbiele mogą wymagać zabiegu operacyjnego. Rodzaj operacji zależy od tego, w jakim momencie torbiel zostanie wykryta, jej rozmiaru, rodzaju i wieku kobiety.
• W leczeniu PCOS pomocna może się okazać terapia hormonalna.
• Zmiany w diecie (takie jak dieta niskotłuszczowa i małe spożycie lub całkowita eliminacja kofeiny) czasami powodują zmniejszenie się torbieli
• Ćwiczenie

Jak można uniknąć torbieli na jajnikach?
Istnieją pewne dowody, że żywność o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych (potrawy smażone, sery i tłuste mięso) przyczyniają się do powstawania torbieli. Unikanie takich posiłków pomogło wielu kobietom. Również kofeina jest środkiem, który, zdaniem niektórych lekarzy, pobudza rozwój torbieli. Warto zatem ograniczyć spożycie kawy i coli.

Zostaw komentarz *Tekst obowiązkowy
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Jak dobrać stanik?

Kilka wskazówek, jak znaleźć wygodny stanik i dobrać odpowiedni rozmiar.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Dojrzewanie chłopców: 7 rzeczy, które powinnaś wiedzieć

Dowiedz się prawdy o męskim dojrzewaniu zapoznając się z tą krótką listą często zadawanych pytań.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Co to jest zespół wstrząsu toksycznego?

Przy stosowaniu tamponów podczas okresu istnieje ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Dowiedz się jak zmniejszyć zagrożenie wystąpienia tej choroby.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Jak używać nici dentystycznej?

Czy używanie nici dentystycznej jest trudne? Oto sposób na czyste i piękne zęby, gdy nosisz aparat ortodontyczny.

Dowiedz się wiecej

Oral-B

Najgorsze podrywy

Każda dziewczyna prędzej, czy później doczeka momentu, gdy pojawi się w jej życiu adorator. Ada Skon opowie co zrobić, jeśli ten nie okaże się być naszym księciem z bajki.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!