Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa

Jesteś przed pierwszą wizytą u ginekologa? To nic strasznego! Przeczytaj w jaki sposób możesz się przygotować do takiej wizyty.

Pierwsza wizyta u ginekologa może być nieco przerażająca, ale tak na prawdę nie ma się czego bać. Podczas niej, dużo się rozmawia o Twoim życiu, uczuciach, okresie dojrzewania, ciele i zmianach, przez które ono przechodzi. Przeprowadzenie tego wywiadu zajmie Twojemu lekarzowi najwięcej czasu. Prawdziwe badanie (kiedy trzeba się rozebrać i przed którym pewnie się denerwujesz) trwa zaledwie kilka minut!

Po wywiadzie pozostaniesz sama w gabinecie, żeby się rozebrać i nałożyć szlafrok. Będziesz czuła się bardziej komfortowo, jeśli przed badaniem opróżnisz pęcherz. Spytaj również pielęgniarki, czy musisz oddać próbkę moczu (nasiusiać do pojemniczka). Następnie, pielęgniarka wręczy Ci wspomniany wcześniej szlafrok. Jeśli nikt nie powie Ci, żeby zrobić inaczej, zdejmij wszystko (również majtki i stanik, ale nie trzeba zdejmować skarpetek) i nie zapinaj szlafroka z przodu. Możesz również dostać papierowy ręcznik, którym przykryjesz uda, by poczuć się bardziej komfortowo.

Kiedy lekarz wejdzie do gabinetu, będzie mu towarzyszyć pielęgniarka lub asystentka. Możesz też poprosić swoją mamę, siostrę lub przyjaciółkę, żeby towarzyszyła Ci w podczas badania, jeśli to sprawi, że będziesz swobodniejsza. Doktor, pielęgniarka lub asystent zmierzy Twój wzrost, skontroluje wagę, zmierzy ciśnienie krwi, zbada serce i węzły chłonne w szyi, pod pachami, na brzuch i w okolicach miednicy, zupełnie jak podczas zwykłego badania u pediatry.

Jeśli nie masz problemów z okresem, takich jak zbyt obfite krwawienie lub silne bóle miesiączkowe oraz nie jesteś jeszcze seksualnie aktywna, lekarz najprawdopodobniej bardzo szybko zbada tylko zewnętrzną część pochwy i jej okolice, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Połóż się i zrelaksuj, a jeśli czujesz się niekomfortowo, powiedz o tym lekarzowi. Masz łaskotki i chce Ci się śmiać? Najlepszym sposobem, żeby sobie z tym poradzić, jest odwrócenie swojej uwagi od badania, patrząc na osobę lub przedmiot znajdujący się w gabinecie. Badanie trwa tylko chwilę! (Jeśli z jakiegoś powodu, będziesz miała badanie wewnętrzne, przeczytaj artykuł BeingGirl [Link to ART321] dotyczący badania narządów rodnych.)

Lekarz zbada też Twoje piersi, żeby sprawdzić, czy rozwijają się prawidłowo i czy nie występują na nich guzki lub torbiele. Badanie polega na delikatnym ugniataniu piersi palcami oraz lekkim ściśnięciu każdej brodawki, żeby sprawdzić, czy nic z niej nie wypływa. Następnie lekarz wyjaśni Ci , jak przeprowadzić samodzielnie badanie w domu. Jeśli tego nie zrobi, zapytaj! Comiesięczna kontrola jest bardzo ważna, poza tym powinnaś jak najlepiej zapoznać się ze swoim ciałem.

Po zakończonym badaniu, lekarz i pielęgniarka wyjdą, a Ty będziesz mogła się ubrać. Następnie lekarz omówi z Tobą wyniki badania, udzieli Ci również odpowiedzi na nurtujące Cię pytania oraz poinformuje, kiedy powinnaś przyjść na następną wizytę.

To już wszystko! Nie było tak strasznie, prawda?

Zostaw komentarz *Tekst obowiązkowy
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Jak zwiększyć pewność siebie?

Jesteś w dołku? Poczujesz się o niebo lepiej, gdy wypróbujesz nasze sposoby na zwiększenie pewności siebie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Samodzielne badanie piersi

Learn how to perform a breast self-exam to check for unusual breast growth.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy iść do ginekologa?

Oto kilka znaków że nadszedł czas na wizytę u lekarza.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Co robić, gdy ktoś się nad Tobą znęca

Jak przeciwstawić się agresji rówieśniczej i pomóc położyć jej kres raz na zawsze.

Dowiedz się wiecej

Secret

Co robić, kiedy podoba Wam się ten sam facet

O nie!! Jesteś w trójkącie miłosnym! Oto dobre rady, które pomogą Ci w tej sytuacji.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny