Oznaki dojrzewania u dziewcząt

Oznaki dojrzewania u dziewcząt

Czy zaczął się już u Ciebie okres dojrzewania? Dowiedz się – poznaj oznaki dojrzewania u dziewcząt.

Być może słyszałaś, jak ludzie mówią, że ktoś już „zaczął dojrzewać”, ale nigdy nie dzieje się tak, że wszystkie sygnały pojawiają się jednocześnie. Okres dojrzewania ujawnia się stopniowo. A u każdej dziewczyny poszczególne etapy pojawiają się w innej kolejności! Jeśli zauważyłaś u siebie jeden lub kilka z tych objawów dojrzewania, to znaczy, że weszłaś już w ten okres i na pewno nadejdą też kolejne etapy.


1. Szybko rośniesz


Zauważysz, że chyba rośniesz szybciej niż w dzieciństwie. Jest to znane jako „skok wzrostowy". Zapewne najpierw stwierdzisz, że powiększą się Twoje dłonie i stopy. W następnej kolejności rosną kości ramion i nóg, przez co stajesz się wyższa. To może być trochę niezgrabne, ale ostatecznie Twoje proporcje się wyrównają. Powiększenie kości prawdopodobnie pójdzie w parze ze wzrostem masy ciała.


2. Rozwój piersi


Piersi rosną etapami. Najpierw możesz zauważyć, że są one trochę jak „pączki” lub obrzęki, pod sutkami. W następnej kolejności Twoje piersi będą się stopniowo stawały większe i pełniejsze oraz mogą być trochę obolałe. Na początku jedna pierś może urosnąć bardziej niż druga, ale potem się wyrównają (większość kobiet ma jedną pierś większą od drugiej, ale różnica jest zwykle niewielka). Pamiętaj, każda dziewczyna jest inna. Ostateczna wielkość Twoich piersi zależy od fizycznych cech genetycznych w Twojej rodzinie. Pełny rozwój piersi trwa od dwóch do trzech lat.


3. Owłosienie na ciele


Wkrótce pojawi się owłosienie łonowe. U niektórych dziewczyn włosy łonowe mogą pojawić się zanim zaczną rosnąć piersi. Na początku owłosienie pojawia się między nogami, ale docelowo pokrywa całe okolice części intymnych i może obejmować górną, wewnętrzną część ud. Zwykle trwa to od dwóch do trzech lat. Kilka miesięcy od momentu, gdy zaczną rosnąć włosy łonowe, pojawi się również owłosienie pod pachami.


4. Zaokrąglone kształty


W okresie dojrzewania ukształtuje się Twoja figura. W miarę jak zaczyna rosnąć miednica (duża kość obejmująca biodra), poszerzają się biodra, rosną piersi, a talia staje się mniejsza. Innymi słowy, Twoje ciało staje się bardziej miękkie i kształtne. Niektóre dziewczęta również szybko nabierają wagi w tym czasie.


5. Zwiększona potliwość


Twoje gruczoły potowe powiększą się i będą bardziej aktywne, a Ty zaczniesz się bardziej pocić. Może to nastąpić nawet przed rozwojem piersi.


6. Tłusta skóra & włosy


W okresie dojrzewania, pory w skórze produkują więcej tłuszczu, zwłaszcza na twarzy. Może to powodować trądzik. W tym czasie być może będziesz musiała częściej myć włosy i twarz.


7. Zmiany w okolicach genitaliów


W okresie dojrzewania także rosną i zmieniają się narządy płciowe. Części zewnętrzne (srom) otoczone są dwoma parami „warg". Wargi większe są owłosione w przeciwieństwie do wewnętrznych warg mniejszych. Te ostatnie trochę się powiększą. Wewnątrz ciała, pochwa ulega wydłużeniu, a macica rośnie.
8. Miesiączka


Przez pierwsze dwa lata miesiączki mogą być bardzo nieprzewidywalne. Możesz mieć jeden okres, po czym czekać na kolejny nawet sześć miesięcy. Jeden okres może trwać jeden dzień, a następny 10 dni. Zazwyczaj w ciągu jednego do dwóch lat cykl miesiączkowy się reguluje. Pamiętaj, że podobnie jak wszystkie inne zmiany zachodzące w Twoim ciele, jest to całkiem normalne. Jesteś na drodze do kobiecości!


Jaka jest pierwsza oznaka dojrzewania, jaką zauważyłaś?

Zostaw komentarz *Tekst obowiązkowy
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Porady ginekologiczne

Poznaj odpowiedzi ginekolog doktor Agnieszki Zawadzkiej na najczęściej zadawane pytania dotyczące dojrzewania.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o higienę intymną?

Dbasz o higienę, ale mimo to miewasz problemy natury intymnej? Nie wpadaj w panikę. Kliknij i dowiedz się jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Rozwoj piersi

Zobacz nasz artykuł i dowiedz się o zmianach jakie zachodzą w Twoim ciele podczas dojrzewania. Przeczytaj o rozwoju piersi u dziewczyn.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Pielęgnacja skóry zimą

Zastanawiasz się jak pielęgnować skórę w okresie zimowym? Sprawdź w jaki sposób możesz chronić skórę zimą.

Dowiedz się wiecej

Olay