dojrzewanie i dorastanie dziewczyn

Typowe problemy zdrowotne

« Powrót do artykul

Dodano stycznia 09, 2013

Co to są torbiele na jajniku?

  • IkonaOdwiedzin 43635
  • CommentIcon. 0
IkonaGwiazdekOceny

Co to są torbiele na jajniku?
Torbiele na jajniku to pęcherzykowate narośla na jajnikach - części ciała produkującej i uwalniającej jajeczka. Torbiele mogą być wypełnione płynem, krwią lub innym materiałem.

Torbiele to zjawisko dość powszechne, a większość z nich jest nieszkodliwa. Wiele torbieli znika samoistnie, w ciągu dwóch lub trzech cykli menstruacyjnych. Czasami, jeśli są zbyt duże, mogą zakłócać przebieg cyklu, opóźniając krwawienie i sprawiając, że staje się ono bardziej obfite.

Jednak niektóre torbiele są bardziej poważne i wymagają leczenia. Zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynne, które sprawia, że jajniki funkcjonują w nieprzewidywalny sposób. PCOS jest związany z tworzeniem się torbieli pęcherzykowatych, które uniemożliwiają uwolnienie jajeczek. Podczas miesiączki, krwawienie może być bardzo obfite, gdyż błona śluzowa macicy jest często grubsza niż normalnie. Kobiety cierpiące na PCOS często mają podwyższony poziom testosteronu, co objawia się większym owłosieniem twarzy i klatki piersiowej.

Większość torbieli jajników pojawia się bezobjawowo, chyba że pękną, albo skręcą się - wtedy poczujesz silny ból brzucha i mdłości. Sygnałem do dokładniejszej obserwacji jest również nieregularny cykl miesiączkowy – koniecznie wybierz się na odpowiednie badania.

Jak powstają cysty na jajniku?
Na PCOS często cierpią kobiety młode i otyłe. Nie ma jednak jednoznacznych danych wskazujących, jak i dlaczego powstają torbiele. Istnieją pewne uzasadnione przypuszczenia, że dieta z dużą zawartością tłuszczu oraz spożycie dużych ilości kofeiny przyczyniają się do powstania i rozwoju torbieli.

Jak leczy się torbiele jajnika?
Każda torbiel powinna zostać zbadana przez lekarza. Mimo, że większość torbieli jajnika nie ma charakteru rakowego, nie powinnaś ryzykować. Badanie narządów rodnych umożliwi lekarzowi stwierdzenie, czy w ogóle występują one w Twoim organizmie. Jeśli lekarz podejrzewa ich występowanie, może zalecić dalsze badania, takie jak:

USG, gdzie stosuje się fale dźwiękowe (zewnętrznie) w celu uzyskania obrazu narządów rodnych, a torbiele można rozpoznać i zmierzyć
• Laparoskopia, podczas które do ciała jest wprowadzana podświetlana, tak żeby lekarz mógł zobaczyć, co znajduje się wewnątrz.
• Badania krwi .

Istnieje kilka sposobów leczenia torbieli jajnika.
• Pigułki antykoncepcyjne pomagają wyregulować owulację i zmniejszyć torbiele.
• Większe torbiele mogą wymagać zabiegu operacyjnego. Rodzaj operacji zależy od tego, w jakim momencie torbiel zostanie wykryta, jej rozmiaru, rodzaju i wieku kobiety.
• Terapia hormonalna może okazać się pomocna w leczeniu PCOS
• Zmiany w diecie (takie jak dieta niskotłuszczowa i małe spożycie lub całkowita eliminacja kofeiny) czasami powodują zmniejszenie się torbieli
• Ćwiczenie

Jak można uniknąć torbieli na jajnikach?
Istnieją pewne dowody, że żywność o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych (potrawy smażone, sery i tłuste mięso) przyczyniają się do powstawania torbieli. Unikanie takich posiłków pomogło wielu kobietom. Również kofeina jest środkiem, który, zdaniem niektórych lekarzy, pobudza rozwój torbieli. Warto zatem ograniczyć spożycie kawy i coli.

Zamknij
 
 
0
dotychczasowe komentarze
Przechytrzyć Matkę Naturę
Uczucie czystości i świeżości do 8 godzin
ankieta na dziś
Czy można być aktywnym podczas okresu
quizy-Moje ciało i dobre samopoczucie
quizy-Moje ciało i dobre samopoczucie
bbblink