Relacje z innymi

Randki

« Powrót do artykul

Dodano lutego 12, 2012

Kiedy jest się gotowym na pierwszy seks?

  • IkonaOdwiedzin 28597
  • CommentIcon. 0
IkonaGwiazdekOceny

Kochane dziewczyny!
W Waszych listach bardzo często pojawiają się pytania dotyczące seksu. Wynika z nich, że niestety często nie jesteście wystarczające dobrze zaznajomione z tematem, a Waszymi głównymi doradczyniami są koleżanki, zazwyczaj niewiele więcej wiedzące od Was. Dlatego chciałabym podzielić się z Wami niezbędnymi informacjami, abyście mogły podejmować rozważne i świadome decyzje.

Rozpoczęcie współżycia seksualnego zawsze wiąże się z:

Po pierwsze: z nieodwołalną utratą dziewictwa. Dziewictwo można stracić tylko raz i zawsze następuje to podczas pierwszego stosunku seksualnego, a nie w jakiejkolwiek innej sytuacji.
Po drugie z możliwością zajścia w ciążę.
Po trzecie z możliwością zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak np. zakażenie wirusem HIV lub innymi wirusami, które mogą powodować raka szyjki macicy, chlamydiami, które mogą powodować niepłodność oraz innymi chorobami.

Ponieważ konsekwencje, jak widzicie, są poważne, czasami zmieniające tragicznie całe Wasze dotychczasowe życie na zawsze. Decyzję tę trzeba podejmować niezwykle rozważnie i odpowiedzialnie. Jeśli uważacie, że jesteście na tyle dorosłe, żeby rozpocząć w pełni życie seksualne, to powinnyście wszystko zaplanować, przygotować się i nabyć, chociaż minimalną wiedzę na temat tej dziedziny życia. Decyzja jest naprawdę zbyt poważna, żeby „iść na żywioł”.

Po pierwsze musicie uzyskać pewność, że Wasz chłopak jest tym wymarzonym, z którym naprawdę warto kochać się ten pierwszy raz.

Czy jest na tyle odpowiedzialny, że w razie np. ciąży poniesie wraz z Wami konsekwencje?
Czy wspólnie zastanawiacie się jak uniknąć wszelkich nieplanowanych sytuacji?
Czy tylko Ty o tym myślisz, chociaż przecież w łóżku będzie Was dwoje?
Czy znacie się na tyle długo i dobrze, że możesz odpowiedzieć sobie na te pytania uczciwie?
A czy Twój chłopak może Ci na nie odpowiedzieć, bo Wasz związek opiera się na szczerości?

Dlatego proszę przemyślcie wszystko jeszcze raz, zanim podejmiecie jakiekolwiek decyzje.
A teraz trochę faktów.

Często pytacie o to, kiedy tak naprawdę traci się dziewictwo. Jak już wcześniej wspomniałam dziewictwo można stracić tylko raz, podczas pierwszego stosunku seksualnego, a nie w jakiejkolwiek innej sytuacji. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy nie ma plamienia ani krwawienia po pierwszym stosunku, ponieważ błona dziewicza jest często na tyle elastyczna, że plamienie nie pojawia się lub jest bardzo skąpe, aczkolwiek czasami może być dość obfite. Pamiętajcie też, że im młodsza dziewczyna, tym mniej dojrzały narząd rodny i tym łatwiej dochodzi do urazów i powikłań, a tym samym tym większe może być krwawienie.

Pytacie również czy taka lub inna sytuacja mogła spowodować zapłodnienie. Odpowiadam więc, że do zapłodnienia dochodzi wówczas gdy nasienie wraz z plemnikami znajdzie się w drogach rodnych kobiety: w pochwie, w okolicy szyjki macicy. Dzieje się tak w trakcie pochwowego stosunku seksualnego. W okolicy szyjki macicy plemniki mają odpowiednie warunki do przeżycia i mogą tam żyć nawet kilka dni, ale tylko w tej okolicy i tylko w sprzyjających warunkach. Stamtąd, przez szyjkę macicy przedostają się do jamy macicy i dalej do jajowodów. W części jajowodu zwanego „bańką jajowodu”, dochodzi do spotkania komórki jajowej z plemnikiem i do zapłodnienia.

Musicie pamiętać, że po pierwsze plemniki mogą znajdować się w wydzielinie zwanej preejekulatem, a więc w tej, która u chłopaka pojawiać się może znacznie wcześniej przed zasadniczym wytryskiem, a także o tym, że plemniki, które znajdą się w szyjce macicy mogą tam w dobrej formie przeżyć nawet 5 dni, poczekać na owulację, przedostać się do jajowodu i tam połączyć się z komórką jajową.
Mimo, że od stosunku upłynęło kilka dni i tak może dojść do zapłodnienia.

Często pytacie o to, w którym momencie można potwierdzić ciążę, jakie testy są najlepsze do tego celu i jakie mogą być pierwsze objawy ciąży. Jeśli podejrzewacie, że mogłyście zajść w ciążę, to pierwszym momentem, kiedy można ją potwierdzić lub wykluczyć jest termin spodziewanej miesiączki. Już w dniu, w którym powinna pojawić się miesiączka można wykonać apteczny test ciążowy z moczu. U osób, które regularnie miesiączkują jest to wystarczająca metoda. Natomiast, jeśli miesiączkujesz nieregularnie, a podejrzewasz, że możesz być w ciąży, a test wyjdzie negatywny, to koniecznie jest powtórzenie testu za 2 dni, ponieważ do owulacji i do zapłodnienia mogło dojść później.
Każdy dostępny w aptece test ciążowy jest odpowiednio sprawdzany i tylko wówczas dopuszczany do sprzedaży, jeśli spełnia surowe kryteria. Dlatego każdy test ciążowy, który kupujecie w aptece jest w pełni wiarygodny, jeśli nie jest przeterminowany. Tak, więc jego wynikowi można ufać.

Pierwsze, subiektywne objawy ciąży mogą pojawiać się już około sześć – osiem tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a więc po około dwóch – czterech tygodniach po czasie, kiedy spodziewana miesiączka nie wystąpiła.

Kobieta we wczesnej ciąży może odczuwać napięcie, powiększenie piersi, nudności, szczególnie poranne, czasami z towarzyszącymi wymiotami, uczucie ogólnego rozbicia, nadmierną senność, zmęczenie. Czasami częściej oddaje mocz. Może też czuć się jak dotychczas, a żadne z powyższych objawów nie pojawiają się, chociaż dzieje się to rzadko.

zazwyczaj niestety nie pytacie o choroby przenoszone drogą płciową, a one istnieją, są groźne dla zdrowia, płodności, a czasami nawet życia. Każdy stosunek bez prezerwatywy prawidłowo zastosowanej, nawet, jeśli stosujesz inne środki antykoncepcyjne, może zakończyć się zakażeniem chorobą przenoszoną drogą płciową. Każdy stosunek. Szczególnie u młodych dziewczyn, gdy narządy płciowe nie są w pełni dojrzałe i łatwiej dochodzi wówczas do mikrourazów, a co za tym idzie do zakażeń. Na ten temat napiszę wkrótce oddzielnie, bo sprawa jest niezwykle ważna.

Biorąc pod uwagę wszystko, co napisałam powyżej, proszę, przemyślcie sto razy, czy warto w tym momencie Waszego życia i właśnie z tym chłopakiem rozpoczynać życie seksualne. Chodzi tu o Waszą przyszłość, wasze życie, zdrowie, samopoczucie, edukację, wspomnienia...Bądźcie rozważne, bo to właśnie świadczy o Waszej dojrzałości i dorosłości.

Zamknij
 
 
0
dotychczasowe komentarze
Przechytrzyć Matkę Naturę
Uczucie czystości i świeżości do 8 godzin
ankieta na dziś
Bądź sobą w związku
quizy-Moje relacje z innymi
quizy-Moje relacje z innymi
bbblink