dojrzewanie i dorastanie dziewczyn

Typowe problemy zdrowotne

« Powrót do artykul

Dodano stycznia 09, 2013

W jakim wieku pojawia się pierwszy okres?

  • IkonaOdwiedzin 44703
  • CommentIcon. 0
IkonaGwiazdekOceny

Zastanawiasz się kiedy pojawi się u Ciebie pierwszy okres?   Odkąd Twoje koleżanki zaczęły miesiączkować cały czas wydaje Ci się, że coś musi być z Tobą nie tak, skoro jeszcze go nie ma? Bez obaw! I na Ciebie przyjdzie kolej. Choć większość dziewcząt dostaje pierwszy okres w wieku od 11 do 14 lat, Twój może się zacząć w dowolnym czasie pomiędzy 8 a 17 rokiem życia. Jak widzisz, masz więc jeszcze sporo czasu.

Jeżeli będziesz uważnie obserwować sygnały wysyłane przez Twoje ciało, możesz w przybliżeniu określić, kiedy to nastąpi. Oto kilka zmian, które wskażą, że Twój pierwszy okres jest już blisko.

• Wzrost piersi. Na początku, pojawią się „pączki” – drobne zgrubienia wokół brodawek. Pełny rozwój piersi trwa około 3-4 lat. Na ogół, okres pojawia się 2, do 3 lat po tym, jak Twój biust zacznie się powiększać.

• Pojawienie się włosów łonowych. Zaraz po tym jak zaczną rosnąć Ci piersi, w okolicach wzgórka łonowego pojawi się również pierwsze owłosienie. Na początku włoski łonowe miękkie i cienkie, potem stopniowo stają się coraz sztywniejsze i bardziej kręcone. Okres powinien pojawić się średnio rok lub dwa lata po pojawieniu owłosienia w okolicach łonowych.

• Wydzielina. To bardzo ważny znak. Na ogół 6 do 18 miesięcy przed pierwszym okresem pojawi się wydzielina z pochwy koloru białego lub lekko żółtawego. Jeśli zauważysz na swojej bieliźnie plamki w tym kolorze możesz zacząć stosować wkładki higieniczne Always.

Jest jeszcze jeden sposób dowiedzenia się, kiedy zaczniesz miesiączkować: zapytaj mamę. Prawdopodobnie dostaniesz okres w ciągu mniej więcej roku od wieku, w którym ona zaczęła miesiączkować.

Ponieważ nie da się ustalić precyzyjnej daty pojawienia się pierwszego okresu, spróbuj się do tego wcześniej przygotować.

Dobrym pomysłem jest trzymanie podpaski lub dwóch w szkolnej szafce i noszenie jeszcze jednej w plecaku. W ten sposób okres nie będzie dla Ciebie dużym zaskoczeniem. Twoja pierwsza miesiączka prawdopodobnie nie będzie zbyt obfita, więc dobrym wyborem są podpaski Always Thin Maxi Regular or Always Thin Ultra Regular. Jeśli jesteś drobna, możesz zdecydować się na Always Thin Ultra Slender.

Spokojnie, okres nadejdzie i będziesz ich miała w życiu jeszcze bardzo dużo!

Zamknij
 
 
0
dotychczasowe komentarze
Przechytrzyć Matkę Naturę
Uczucie czystości i świeżości do 8 godzin
ankieta na dziś
Czy można być aktywnym podczas okresu
quizy-Moje ciało i dobre samopoczucie
quizy-Moje ciało i dobre samopoczucie
bbblink