okres, cykl menstruacyjny

Problemy z okresem

« Powrót do artykul

Dodano stycznia 09, 2013

Pierwsza wizyta u ginekologa

  • IkonaOdwiedzin 255825
  • CommentIcon. 0
IkonaGwiazdekOceny

Niewielu ludzi lubi chodzić do lekarza. Niewiele kobiet lubi wizyty u ginekologa, jednak wiedząc o konieczności dorocznych kontroli ginekologicznych lub szukając pomocy w przypadku pojawienia się dolegliwości trafiają do gabinetów lekarskich.

Wiem, że młode dziewczyny bardzo boją się pierwszego spotkania z ginekologiem. Ten lęk wynika po pierwsze z obawy przed nieznanym, bo przecież nigdy wcześniej nie zetknęły się z takim specjalistą, a po drugie z tym, że wizyta dotyczy niezwykle intymnej i wstydliwej dla niektórych sfery życia.

Starając się zmniejszyć ten lęk opiszę Wam jak takie spotkanie będzie najprawdopodobniej wyglądać.

W Polsce system opieki ginekologicznej nad dziewczynkami i nastolatkami zapewnia możliwość uzyskania porady w Poradni Ginekologii Wieku Rozwojowego wszystkim dziewczynkom od urodzenia do ukończenia 18 roku życia. Jeśli więc niepokoją Cię jakieś dolegliwości związane z narządami płciowymi, a nie skończyłaś jeszcze 18 lat, to najlepiej po pomoc zwróć się do takiej właśnie poradni. Pracują w nich kobiety ginekolodzy, dla których codziennością są spotkania z dziewczynami, które przychodzą po raz pierwszy. Ponadto czekając na wizytę zobaczysz, że nie jesteś najmłodsza w poczekalni, są tam przede wszystkim Twoje rówieśniczki. Część z nich pierwszą wizytę u ginekologa ma już za sobą, ale część boi się tak samo jak Ty. Widząc, że nie jesteś osamotniona w swoich lękach poczujesz się prawdopodobnie lepiej, bo przecież w grupie zawsze raźniej.

Kiedy, w takim razie powinno się szukać pomocy ginekologa? zawsze wtedy, gdy masz dolegliwości związane z narządami płciowymi.

Oto lista problemów, z którymi warto zgłosić się do ginekologa.
• Upławy, które powodują ból, świąd, pieczenie, zaczerwienienie w okolicach intymnych. zazwyczaj, choć nie zawsze, wydzielina z pochwy, która powoduje dolegliwości ma nieprzyjemny zapach i żółtawy lub zielonkawy kolor.
• Bardzo bolesne miesiączki.
• Cykle miesiączkowe, które trwają krócej niż 21 dni, lub dłużej niż 35 dni. (Przypominam, że długość cyklu mierzy się od dnia pierwszej miesiączki, do dnia poprzedzającego kolejną miesiączkę).
• Bardzo obfite miesiączki, które trwają dłużej niż 7 dni, lub zużywasz więcej niż 6 podpasek, które są mocno przekrwione, na dobę.
• Pojawienie się miesiączki przed dziesiątym rokiem życia, lub brak miesiączki po ukończeniu szesnastego roku życia.
• Trądzik, łojotok, nadmierne owłosienie z towarzyszącymi cyklami miesiączkowymi dłuższymi niż 35 dni.
• Dolegliwości bólowe w podbrzuszu, pojawiające się mniej więcej regularnie, co miesiąc, mimo braku krwawienia z pochwy.
• Podejrzenie wady narządów płciowych.
• Urazy okolic intymnych.
• Podejrzenie ciąży.

Na pierwszą wizytę do ginekologa, jeśli jest ona spowodowana pojawieniem się dolegliwości, warto przyjść z mamą, ponieważ istotne jest uzyskanie od niej informacji dotyczących przebiegu ciąży z Tobą, stosowanych przez mamę w tym czasie leków, Twoich chorób w dzieciństwie, wywiadu dotyczącego występowania chorób w rodzinie. Czasami mamy są bardziej zdenerwowane, niż ich córki, chociaż to dla córek jest pierwsze zetknięcie z ginekologiem :-).

Jeśli nie masz żadnych z wyżej wymienionych problemów, i nie planujesz rozpoczęcia życia seksualnego, to pierwszą wizytę u ginekologa możesz odłożyć do 18 roku życia. Wtedy warto odbyć wizytę profilaktyczną, podczas której pobrana będzie cytologia z szyjki macicy.

Jeśli nie masz żadnych problemów z wyżej wymienionych, a planujesz rozpocząć życie seksualne, to bezwzględnie, koniecznie najpierw spotkaj się z ginekologiem, po to, aby wspólnie, jeszcze raz rozważyć sensowność takiej decyzji, uzyskać poradę antykoncepcyjną, uświadomić sobie zagrożenia związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Po pierwsze lekarz będzie chciał się dowiedzieć, co Cię sprowadza. Czy niepokoją Cię jakieś dolegliwości, i jakie one są, czy to wizyta profilaktyczna? Porozmawia z Twoją mamą, jeśli i ona będzie z Tobą.

zawsze zapyta się o Twoje miesiączki.
• Kiedy była pierwsza miesiączka w życiu?
• Co ile dni miesiączkujesz?
• Jak długo trwają miesiączki, czy są obfite?
• Kiedy była ostatnia miesiączka (czyli pierwszy dzień miesiączki poprzedzającej wizytę)?

To musisz wiedzieć, to są podstawowe informacje dla ginekologa. Powinnaś być przygotowane, aby udzielić tych wszystkich odpowiedzi. Dlatego proszę, zachęcam i apeluję prowadźcie kalendarzyk menstruacyjny, w którym będziecie zaznaczać Wasze miesiączki i liczyć odstępy między nimi. Weźcie  kalendarzyk ze sobą na wizytę. To jest niezwykle istotne.

Jeśli wszystkie informacje zostaną zebrane, nadejdzie czas badanie lekarskiego. Lekarz zbada piersi, pouczy jak powinnaś je sama badać. Obejrzy zewnętrzne narządy płciowe, najczęściej na fotelu ginekologicznym, oceni typ błony dziewiczej, a jeśli nie będzie bezwzględnej konieczności to nie będziesz badana ginekologicznie. Badanie ginekologiczne przeprowadza się jedynie wówczas, gdy to jest naprawdę niezbędne.

Na koniec nastąpi podsumowanie wizyty, otrzymasz zalecenia dotyczącego leczenia, jeśli będzie taka konieczność i wyznaczony będzie termin następnego spotkania. I będziesz mogła stać się autorytetem wśród koleżanek, ponieważ pierwsza wizyta u ginekologa będzie za Tobą.

Pamiętaj, ginekolog, to też człowiek. Jeśli jest to kobieta, sama też była kiedyś pierwszy raz u ginekologa, więc nie bój się. I pamiętaj, żeby zabrać na wizytę swój kalendarzyk menstruacyjny, a jeśli dotychczas go nie prowadzisz, to załóż go już dziś. Każda świadoma kobieta powinna go mieć.

Zamknij
 
 
0
dotychczasowe komentarze
Przechytrzyć Matkę Naturę
Uczucie czystości i świeżości do 8 godzin
ankieta na dziś
Okres na przełomie dziejów
quizy-Mój-okres
quizy-Mój-okres
bbblink