dojrzewanie i dorastanie dziewczyn

Okres dojrzewania

« Powrót do artykul

Dodano stycznia 09, 2013

Okres dojrzewania. Jak zmienia się ciało nastolatki?

  • IkonaOdwiedzin 160299
  • CommentIcon. 0
IkonaGwiazdekOceny

Twoje ciało przechodzi prawdziwą rewolucję? A może Twoje koleżanki dawno już weszły w magiczny okres dojrzewania, podczas gdy Ty jeszcze nie dostałaś okresu, a piersi nie urosły Ci ani odrobinę? Nie ma powodu do niepokoju! Niezależnie od tego, czy już zaczęłaś dojrzewać, czy wszystko dopiero przed Tobą – to jak najbardziej normalne. Każda dziewczyna przechodzi przez to w innym wieku i nie ma w tym nic dziwnego. Bądź cierpliwa i czekaj na swoją kolej. Gdy cały proces już się zacznie, zmiany zazwyczaj zachodzą w określonej kolejności.

Jedną z oznak okresu dojrzewanie u dziewcząt jest bardzo szybkie rośnięcie.
Jest to znane jako „wystrzelenie w górę”, choć u niektórych dziewczyn może wcale nie być tak widoczne jak inne zmiany (np. większe piersi czy pojawienie się włosów łonowych). Najpierw zauważysz, że Twoje stopy i dłonie staną się większe. Następnie urosną kości ramion i nóg, co sprawia, że staniesz się wyższa. Dopóki reszta ciała nie dopasuje się do długości rąk i nóg, możesz czuć się w tym okresie trochę niezgrabnie. Kiedy jednak już to nastąpi, Twoje Ciało będzie bardziej proporcjonalne. Możesz także zaobserwować wzrost wagi związany ze zmianą wielkości kości.

Inną oznaką okresu dojrzewania u dziewcząt jest pojawienie się biustu.
Piersi rozwijają się etapami, a ich pełen rozwój zazwyczaj trwa od dwóch do trzech lat. Na początku możesz zauważyć małe "grudki" lub zgrubienia pod brodawkami. Następnie, Twoje piersi będą stopniowo coraz większe i pełniejsze. Czasami mogą być przez to trochę obolałe. Często zdarza się, że piersi nie rosną symetrycznie i jedna jest początkowo większa niż druga, ale w późniejszym okresie to także się unormuje. Boisz się, że Twój biust będzie za mały albo za duży? Pamiętaj, że każda dziewczyna jest inna. Rozmiar piersi zależy od cech fizycznych i genetycznych w Twojej rodzinie i nie ma jednego słusznego rozmiaru. Nie miej kompleksów – po prostu akceptuj swój biust takim, jaki jest!

Dojrzewanie u dziewcząt  Pojawienie się owłosienia na różnych częściach ciała
Wkrótce zauważysz kręcone włosy, które zaczną wyrastać w okolicach wzgórka łonowego. U niektórych dziewcząt owłosienie łonowe mogą pojawić się jeszcze przed rozwojem piersi. Początkowo, włoski są miękkie i nie ma ich dużo. Później stają się dłuższe i nieco kręcone. Mimo, że początkowo owłosienie pojawia się głównie między nogami, ostatecznie pokrywa ono cały obszar łonowy i może się także znaleźć na górnej, wewnętrznej części ud. Zazwyczaj trwa to od dwóch do trzech lat. Kilka miesięcy po tym, jak wyrosną pierwsze włosy łonowe, pojawi się także owłosienie pod pachami.

Dojrzewanie u dziewcząt  Bardziej kobiece kształty
Kiedy zaczyna rosnąć miednica (duża kość między biodrami), Twoje biodra także stają się szersze. Dodatkowo Twoje piersi zwiększają obwód, a Twoja talia jest węższa. Innymi słowy, Twoje ciało staje się bardziej kształtne. W tym okresie niektóre dziewczęta szybko przybierają na wadze – ale nie powinnaś się tym martwić. Teraz będziesz wyglądać bardziej kobieco.

Okres dojrzewania u dziewcząt "Większa potliwość"
Twoje gruczoły potowe stają się większe i bardziej aktywne – nic więc dziwnego, że zaczynasz się bardziej pocić. Może to się zdarzyć, zanim powiększą się Twoje piersi. Warto więc zadbać o odpowiednią ochronę przeciw poceniu się. Pora na uzupełnienie kosmetyczki o dobry antyperspirant!

Okres dojrzewania u dziewcząt "Przetłuszczająca się skóra i włosy"
Podczas okresu dojrzewania, pory na Twojej skórze produkują więcej łoju, zwłaszcza na twarzy. Może to zatykać pory, a nawet powodować trądzik. Aby uniknąć takich przyjemności, zacznij częściej myć twarz i zadbaj o dobór odpowiedniego żelu lub mleczka oczyszczającego  .

Okres dojrzewania u dziewcząt “Zmiany zachodzące w genitaliach”
Twoje intymne części ciała również rosną i zmieniają się w okresie dojrzewania. Części zewnętrzne (srom) są otoczone dwoma fałdami skórnymi w kształcie warg. Wargi zewnętrzne pokrywa owłosienie, a mniejsze, wewnętrzne wargi są gładkie. Oba te organy stają sie nieco większe. Zmieniają się też Twoje narządy wewnętrzne: pochwa staje się dłuższa, a macica większa.

Okres dojrzewania u dziewcząt “Wydzielina”
Zanim pojawi się krwawienie miesiączkowe, prawdopodobnie zauważysz żółte lub białe plamy na bieliźnie. To naturalny płyn produkowany przez Twój organizm w celu nawilżenia i oczyszczenia pochwy. Pojawienie się wydzieliny z pochwy oznacza, że prawdopodobnie zaczniesz miesiączkować w ciągu 6 do 18 miesięcy.

Wydzielina może być obfita lub ledwo zauważalna – w obu przypadkach jest to najzupełniej normalne. Jeśli jednak zauważysz, że wydzielina nieprzyjemnie pachnie, lub będziesz odczuwać ból i swędzenie w okolicy genitaliów - może to oznaczać infekcję. Wówczas powinnaś niezwłocznie wybrać się do lekarza.

Okres dojrzewania u dziewcząt “Twój okres”
W ciągu pierwszych dwóch lat miesiączkowanie może być bardzo nieprzewidywalne. Na ogół cykl stabilizuje się przez okres od roku do dwóch lat, więc przez jakiś czas może nie być zbyt regularny. Jeżeli więc od trzech miesięcy nie dostałaś okresu, nie ma powodu do paniki. W następnej części dowiesz się wszystkiego o menstruacji.

Zamknij
 
 
0
dotychczasowe komentarze
Przechytrzyć Matkę Naturę
Uczucie czystości i świeżości do 8 godzin
ankieta na dziś
Czy można być aktywnym podczas okresu
quizy-Moje ciało i dobre samopoczucie
quizy-Moje ciało i dobre samopoczucie
bbblink