problemy nastolatek

Pozytywne nastawienie

« Powrót do artykul

Dodano lutego 12, 2012

Jak poradzić sobie ze zmartwieniami i smutkiem?

  • IkonaOdwiedzin 3638
  • CommentIcon. 0
IkonaGwiazdekOceny

Przestępstwa, przemoc, choroby i smutne wydarzenia dokładają się do presji społecznej, wymogów szkół i okresu dojrzewania, co sprawia, że życie nastolatki staje się niezwykle trudne. Pytanie tylko, czy tym wszystkim naprawdę warto się martwić…?
 
„zamartwianie się jest u nas rodzinną cechą" - śmieje się Ala. „Moja mama ciągle martwi się, że za szybko się starzeje. Tata boi się, że za mało zarabia. Moja siostra non-stop myśli, jak popisać się przed koleżankami. A ja? Weź pierwsze lepsze pismo i policz ile stron poświęconych jest dbałości o wygląd. Uwielbiam je czytać, ale czasem doprowadzają mnie do rozpaczy. Dzisiaj martwię się, że na skórze pojawią mi się pryszcze."

Co to jest ?
zmartwienie jest oczekiwaniem na jakieś straszne, okropne i nieprzyjemne wydarzenie w przyszłości. Ta deprymująca obawa jest bardzo trudna do powstrzymania, kiedy już się rozpocznie. zmartwienia są często próbą znalezienia wyjścia z przyszłej trudnej sytuacji. Niestety, prowadzi to do tego, że wyobrażamy sobie więcej nowych problemów niż rozwiązań.

My i Oni
Szacuje się, że zaledwie około 8 proc. wszystkich naszych zmartwień może się naprawdę wydarzyć. Może, ale nie musi. Dziewczyny zamartwiają się o wiele bardziej niż chłopcy. W wieku około 15 lat dziewczynki próbują za wszelką cenę pojąć wszystko, co je otacza i co dzieje się w ich życiu. Spędzają wtedy o wiele więcej czasu niż chłopcy na roztrząsaniu swoich problemów.

Nie lada porada
Szkoda czasu na niepotrzebne rozmyślania! Ustal sobie limit czasu, jaki możesz poświęcić każdego dnia na zmartwienia. Najlepiej niech ten limit nie przekracza pół godziny! Żeby się lepiej skupić wybierz sobie miejsce przeznaczone na zmartwienia i myśl o nich tylko tam. Jeśli tylko w ciągu dnia poczujesz niepokój, staraj się go zwalczyć. Natychmiast skoncentruj się na tym, co robiłaś wcześniej.
zapisywanie zmartwień w dzienniku pomaga czasem wyjaśnić problem i nabrać do niego odpowiedniego dystansu.

Pamiętaj, że większość zmartwień to nic więcej niż strata czasu. Masz przecież ciekawsze rzeczy do zrobienia ;-)

Zamknij
 
 
0
dotychczasowe komentarze
Przechytrzyć Matkę Naturę
Uczucie czystości i świeżości do 8 godzin
ankieta na dziś
Zaburzenia odżywiania
quizy-Moje życie
quizy-Moje życie
bbblink