problemy nastolatek

Stres, niepokój i depresja

« Powrót do artykul

Dodano lutego 12, 2012

Dlaczego ludzie płaczą, czyli okazywanie uczuć

  • IkonaOdwiedzin 6108
  • CommentIcon. 0
IkonaGwiazdekOceny

Kiedy ostatni raz płakałaś? W środku kłótni z najlepszą przyjaciółką? Na końcu ulubionego serialu w telewizji? Przed klasą, kiedy pogubiłaś się podczas ustnej odpowiedzi? Jak się po tym czułaś? Zażenowana? Zaskoczona? Odczułaś ulgę? Choć często płyną nieproszone i zdradzają światu, co naprawdę czujesz - łzy są ważną częścią Twojego życia. I prawdopodobnie jest to najzdrowszy sposób wyrażania i uwalniania emocji.

Dlaczego łzy są zdrowe?
Płacz spala skumulowaną energię i pozwala się odprężyć. Łzy pomagają uwolnić ciało od toksyn, poprzez wydalenie substancji chemicznych, które gromadzą się, kiedy jesteśmy zestresowani. Niektóre z tych substancji chemiczncych, zwane beta-endorfinami, to naturalne środki przeciwbólowe produkowane przez ciało.

Dlaczego inne osoby płaczą mniej niż ja?

Czestotliwość płaczu to bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od Twojego temperamentu, Twojej rodziny, otoczenia kulturowego, w którym się wychowałaś. To, że niektórzy płaczą mniej niż Ty może również oznaczać, że masz silniejszą więź ze swoimi uczuciami.

A co jeśli nigdy nie płaczę?
Nie ma się czym martwić, nie oznacza to, że masz serce z kamienia, albo, że jesteś niewrażliwa. Ale może pomyśl, czy masz jakieś negatywne odczucia związane z płaczem. Istnieją szanse, że zostałaś uwarunkowana, żeby nie wyrażać swoich emocji zbyt swobodnie.

Dlaczego dziewczyny płaczą, a chłopcy nie?
Mali chłopcy płaczą tak samo dużo, jak małe dziewczynki, dopóki społeczeństwo nie przekona ich, że trzeba "być mężczyzną". Czy słyszałaś kiedyś o nacisku grupy rówieśniczej? Chłopców bardzo wcześnie uczy się opanowania. Wmawia im się, że płacz to utrata kontroli, której mężczyzna macho nigdy nie traci, a to powoduje, że odgradzają się od smutnych uczuć. Po rozpoczęciu okresu dojrzewania, większość dziewcząt płacze około pięć razy na miesiąc, a większość chłopców tylko raz.

Dlaczego ludzie płaczą?
Statystyki pokazują, że najczęstszym powodem łez jest smutek (49% łez)
szczęście 21%
złość 10%
współczucie 7%
oraz niepokój 5%.

Dlaczego często płaczę w okolicach okresu?

Badania pokazują, że dziewczęta płaczą pięć razy częściej bezpośrednio przed, lub w trakcie trwania okresu. Tak jak podejrzewasz - chodzi o hormony. W okolicach menstruacji u dziewcząt występuje wyższy poziom hormonu produkującego łzy, zwanego prolaktyną. Tak więc, możesz być pewna, że nie zwariowałaś. Nie jesteś też słaba. Ani zbyt wrażliwa. Wybacz sobie i miej świadomość, o ile lepiej się poczujesz, kiedy te substancje chemiczne związane ze stresem zostaną usunięte z Twojego organizmu.

Jak sama widzisz, płacz jest zdrowy, zarówno z fizycznego jak i psychologicznego punktu widzenia. A dodatkowa korzyść, według niektórych badań, to fakt, że po wypłakaniu się ludzie nie tylko lepiej się czują, ale też lepiej wyglądają!

Zamknij
 
 
0
dotychczasowe komentarze
Przechytrzyć Matkę Naturę
Uczucie czystości i świeżości do 8 godzin
ankieta na dziś
Zaburzenia odżywiania
quizy-Moje życie
quizy-Moje życie
bbblink