okres, cykl menstruacyjny

Okres i Twój cykl miesiączkowy

« Powrót do artykul

Dodano stycznia 09, 2013

Prawidłowy okres: pytania o miesiączkę

  • IkonaOdwiedzin 38539
  • CommentIcon. 0
IkonaGwiazdekOceny

Co jest problemem, a co czymś zupełnie normalnym?
zgodnie z podręcznikami biologii twój okres powinien pojawiać się co około 28 dni, zaś tracony płyn powinien mieć objętość około 6-9 łyżek stołowych. Problem w tym, że twoje ciało nie korzysta z podręczników i może czasem działać zupełnie inaczej.

U niektórych kobiet występują:
- Nieregularne miesiączki (właściwie, te regularne 28-dniowe cykle są rzadkością)
- Silne krwawienia – duże ilości krwi wydzielanej co miesiąc
- Bolesne miesiączki
- Brak miesiączki
- Czasami występują również kombinacje tych problemów. Czasem nie są one oznaką problemu, a czasami są. Dlatego jeśli masz nieregularne, zbyt silne lub bolesne miesiączki – albo jeśli przestaną się one pojawiać, powinnaś porozmawiać z lekarzem.

Rzadkie miesiączki
zazwyczaj po pierwszych dwóch latach menstruacji, miesiączki pojawiają się mniej więcej co miesiąc. Dlatego też większość kobiet przechodzi 12 lub 13 cykli rocznie. Jeśli miesiączka NIE pojawia się co miesiąc – jeśli rocznie jest ich tylko 5 lub 6 – uznaje się to za przypadek rzadkiej miesiączki i wymaga konsultacji z lekarzem. Początkowo miesiączka może nie pojawiać się nawet przez kilka miesięcy, a następnie trwać jeden albo dziesięć dni. To normalne. Twoje ciało potrzebuje czasu, aby to wszystko wyregulować – może to trwać nawet dwa lata.
Jeśli jednak miesiączkujesz już od pewnego czasu, są inne czynniki mogące opóźniać miesiączkę, zupełnie jakbyś "przeskoczyła" jeden cykl. Najczęstszym powodem jest ciąża. Wpływ mogą mieć również:
- straty wagi ciała
- choroby
- naprawdę poważne zmniejszenie ilości spożywanych kalorii
- nadmierna ilość ćwiczeń fizycznych (na przykład bieganie ponad 60 kilometrów tygodniowo)
- silny stres lub podniecenie
- lato –często miesiączka pojawia się rzadziej w lecie. Dodatkowe godziny światła słonecznego mogą wpływać na regularność cyklu.
Kiedy u kobiet kończy się okres płodności, "omijane" miesiączki są znakiem zbliżającej się menopauzy.

Nieregularne miesiączki
"Regularny" okres oznacza, że przerwa między miesiączkami jest mniej więcej taka sama z miesiąca na miesiąc. Może ona wynosić od 21 do 35 dni, średnio 28. Kiedy jednak po raz pierwszy zaczynasz miesiączkować, cykl zazwyczaj nie jest regularny. Po pierwszym okresie możesz mieć nawet sześć miesięcy przerwy! To zupełnie normalne. Do czasu gdy twoje ciało dostosuje się do nowych funkcji, okres może być zupełnie nieprzewidywalny. Potem powinien się wyregulować. Jeśli tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem.

Krwawienie lub "plamienie" między okresami
Jedynym normalnym krwawieniem lub "plamieniem" (lekkim krwawieniem) między okresami jest plamienie, które pojawia się u niektórych kobiet w czasie owulacji (mniej więcej 14 dni przed następną miesiączką). W każdym innym przypadku krwawienie lub plamienie między okresami wymaga wizyty u lekarza.

Brak miesiączki
Miesiączka może czasami przestać się pojawiać.

Wpływ na to może mieć:
- Ciąża
- Poważna utrata wagi. Brak miesiączki jest często sygnałem ostrzegającym o zaburzeniu łaknienia – anoreksji- polegającym na tym, że pacjentka –zazwyczaj młoda kobieta—głodzi się aby stracić na wadze.
- Innego zaburzenia łaknienia, zwanego bulimią, polegającego na tym, że pacjentka je bardzo dużo a następnie zmusza się do wymiotów.
- Nadmierne ćwiczenia fizyczne, na przykład bieganie 60 kilometrów tygodniowo, wyczynowe treningi gimnastyczne, itp.
- Torbielowatość jajnika (choroba objawiająca się wieloma torbielami na jajniku)
- Niekiedy stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może powodować małe ilości albo brak płynów menstruacyjnych.

Silne krwawienie
za silne krwawienie uważa się sytuację, kiedy jest ono tak silne, że najchłonniejszy tampon lub podpaskę trzeba zmieniać częściej niż jest to zalecane – zwykle co godzinę.
Powody mogą być różne:
- Krwawienie u danej kobiety jest naturalnie bardzo silne
- Stosowanie metody antykoncepcyjnej zwanej wkładką wewnątrzmaciczną (spirala)
- "zaburzenia hormonalne" (zbyt mało lub brak progesteronu)
- Włuknomięśniaki lub polipy (narośle występujące czasami w macicy)
- Problemy z tarczycą (tarczyca to gruczoł w naszej szyi, który ma wpływ na wiele funkcji organizmu)
- Stan zwany endometriozą polegający na tym, że komórki błony śluzowej macicy przemieszczają się i rosną w innych częściach organizmu.
- Palenie papierosów
- Poród (u wielu kobiet silne krwawienie występuje przez około rok po porodzie.)
Niektóre z powyższych stanów nie wymagają leczenia, inne muszą zostać zbadane przez lekarza.
 
Kiedy trzeba silne krwawienie skonsultować z lekarzem?
- Jeśli twoje miesiączki zawsze były obfite, zazwyczaj nie ma się czym niepokoić. Powinnaś jednak odwiedzić lekarza, jeśli:
- Cały czas czujesz się zmęczona.Silne krwawienie może powodować anemię, która oznacza niedobór czerwonych krwinek transportujących tlen w organizmie. Jeśli czujesz się fizycznie "wypompowana", poproś lekarza, aby sprawdził czy nie cierpisz na anemię.
- Doświadczasz "zalania" (nasączasz najsilniej absorbujący tampon bądź podpaskę w ciągu godziny.)
Jeśli twoja miesiączka stała się silniejsza oraz zmieniła się jej konsystencja, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie będzie to wynikiem choroby, lekarz może zapisać ci doustne środki antykoncepcyjne, albo cykliczne stosowanie progesteronu aby wyregulować twój okres.


Zamknij
 
 
0
dotychczasowe komentarze
Przechytrzyć Matkę Naturę
Uczucie czystości i świeżości do 8 godzin
ankieta na dziś
Okres na przełomie dziejów
quizy-Mój-okres
quizy-Mój-okres
bbblink